En Uygun Bahçe ve Çim Bakımı Hizmeti Burada

  Bahçe ve Çim Bakımı Hizmetlerini sizler için listeledik.  Enuygunfirmalar.com 'da Bahçe ve Çim Bakımı ile hizmet veren yaklaşık adet   Bahçe ve Çim Bakımı üyemiz mevcuttur. Hizmet verenlerimizden en iyi şekilde faydalanmak için  Bahçe ve Çim Bakımı listesi üzerinden ilgilendiğiniz hizmet verenin üzerine tıklayarak geçmişte Bahçe ve Çim Bakımı ile ilgili hizmetlerini inceliyebilirsiniz.

Bahçe ve Çim Bakımı Neden Önemlidir?

Bahçelerin uzun ömürlü olarak kullanılabilmesi yapılacak bakımların kalitesi ile ilişkilidir. Haftalık olarak yapılacak bakımlar sayesinde hem iş yükü birikmemiş olacaktır hem de en iyi şekilde yapılabilmesi mümkün olacaktır. Bahçelerde büyük yer kaplayan çimler ise görüntünün büyük kısmını oluşturmaktadır. Çimlerin bakımı bahçenin genel görüntüsünü belirlemektedir.

Bahçe ve Çim Bakımı Nasıl Yapılır?

Boyutu yaklaşık olarak 400-500 m2 olan bir bahçe için haftada bir gün bir kişinin bakım yapması yeterli olacaktır. Bahçe alanı daha büyükse çalışma günü veya çalışacak kişi sayısı arttırılarak bahçe ve çim bakımı yapılabilmektedir. Önce dökülmüş yaprak ve çöp gibi parçalar toplanmalı, bitki dipleri çapalanmalıdır. Bitki diplerindeki ve çim içindeki yabancı otlar ayıklanmalıdır. Yabancı otların tohumları rüzgarla taşındığı için tohumlar yerleşmeden bahçeyi arındırmak çok önemlidir. Daha sonra ise çim biçilmelidir. 

Bakım yaparken bahçede çokça bulunan çimlerin bakımı en hassas olunması gereken konudur. Çim biçimi vaktinde yapılmazsa uzayan yapraklar nedeniyle yeterli ışığı alamayacağı için biçimden sonra çim sarı görünecektir. Özellikle bahar ve yaz aylarında, çimlerin boyu ortalama 8-10 cm uzadığında biçilmelidir. Kışın sıcaklıkların düşmesi sebebiyle çim uzaması durmaktadır. Mevsim koşullarına göre değişmekle birlikte ekim ayı sonunda çimin nemli olmadığı bir zamanda çim biçilirse sağlıklı şekilde kışa girmesi sağlanır. Sık biçilen çimlerde bu sayede yabancı ot kontrolü de daha kolay yapılır. 

Çim biçildikten sonra genel bir yanlış olan çimin veya bitkilerin sıcakta sulanırsa yanacağı kanısının aksine çimin su kaybını dengelemek için biraz sulanması gerekir. Bunun yapılmaması halinde çimin veya bitkinin sıcaktan dolayı yaşayacağı stres bitki ya da çim için çok daha zararlıdır. Bunların ardından son dokunuşlar için çim kenarları makasla düzeltilerek bitkiler kontrol edilmelidir. Böcek veya hastalık durumlarına karşı yapılması gereken önemli bir aşamadır. Gerekirse ilaçlama ve gübreleme yapılmalıdır. 

Çim gübreleme işlemi yapılırsa bunun ardından mutlaka gübre eriyinceye kadar sulama yapılmalıdır. İlaçlama işlemi ise sulamadan sonra yapılmalıdır. Tüm aşamaların tamamlanmasının ardından temiz ve güzel bir bahçe hazır olacaktır.


Çim Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çimin fazla sulanması çimin kök gelişiminde tembelliğe yol açar ve hastalıklara karşı direncini azaltır. Bitkiler ve çim için rutin olarak aynı saatte sulamak daha uygun olacaktır. En uygun saatler ise sabah 5-6 saatleridir. Gece saatlerinde sulama yapılırsa su, çim üzerinde daha uzun süre kalır bu da mantari hastalıklara sebep olabilmektedir. İlaçlama yapmak için çimin hasta olması beklenmemelidir. Özellikle yaz aylarında sıcakların artması ile koruyucu olarak ilaçlama yapılmalıdır. 

Çimde mantar oluştuğunda 15-20 cm çaplı yuvarlak sararmalar meydana gelir. Bu bölgeler ilaçlama yapılmazsa ölür ve baharda tekrar ara ekim yapmayı gerektirir. Çim uygulaması bir yılını doldurduğunda havalandırma yapmak önemli bir unsurdur. Bu sayede sarı yapraklar çıkacak ve çim bir miktar seyrelecektir. 

Çim çok kısa sürede eski haline gelerek daha sağlıklı olacaktır. Çim sürekli azot tüketen bir canlı olduğu için çok sık gübrelemeye ihtiyacı duyar. Yabancı otların temizlenmesi çim alanların sağlığı için çok önemlidir.