En Uygun Çim Biçme ve Düzenleme Hizmeti Burada

  Çim Biçme ve Düzenleme Hizmetlerini sizler için listeledik.  Enuygunfirmalar.com 'da Çim Biçme ve Düzenleme ile hizmet veren yaklaşık adet   Çim Biçme ve Düzenleme üyemiz mevcuttur. Hizmet verenlerimizden en iyi şekilde faydalanmak için  Çim Biçme ve Düzenleme listesi üzerinden ilgilendiğiniz hizmet verenin üzerine tıklayarak geçmişte Çim Biçme ve Düzenleme ile ilgili hizmetlerini inceliyebilirsiniz.

Çim Biçme ve Düzenleme İşleri Neden Önemlidir?

Göze hitap eden ve yemyeşil bir görüntü sunan bahçelerde çoğu alanı çimlerin kaplaması sebebiyle bakımına özen göstermek gerekmektedir. Çim biçme ve düzenleme işleri bu yüzden ekstra önemlidir. Bu işlemler sonucunda oluşacak sağlıklı ve bakımlı görüntü bahçenin genel izlenimini belirleyecektir.


Çim Biçme ve Düzenleme İşleri Nasıl Yapılır?

Çim biçme işlemi düzenli olarak çimlerin boyu 7-8 cm yüksekliğe geldiğinde 5-6 cm boya inecek şekilde yapılmalıdır. Mevsime ve mevsim koşullarına göre çimlerin uzaması değişmektedir. Bu işlem esnasında ise tek seferde çim uzunluğunun 1/3\'ünden fazlasını biçmemek gerekir. 

Biçme sıklığı buna göre ayarlanabilir. Eğer çim birden ve kısa biçilirse veya çok boylandırıp biçilirse çim sararır, seyrelir hatta ölebilir. Biçme işleminin vaktinde yapılması önemlidir. Aksi takdirde uzayan yapraklar sebebiyle yeterince ışık alıp sağlıklı şekilde gelişemeyecektir. Sık ve güzel çim için azar azar ancak sık şekilde biçme işlemi yapılmalıdır. 

Zemin ve çimler ıslak olmadığı sürece gün içinde her zaman biçilebilir. Ancak, sıcak havalarda bitkiler de terleyerek su kaybetmektedir. Bu nedenle çimi sıcak havalarda biçmek, çimin daha hızlı su kaybetmesine neden olur. Biçtikten sonra mutlaka sulama işlemi yapılmalıdır. Çok uzayıp karmaşık ve çirkin bir görüntü oluşmadan yapılan biçme işlemi sayesinde yabancı ot kontrolü de rahatlıkla yapılabilir. 

Çim biçme işleminin ardından kesilen yapraklar, bahçenin temiz görünmesi için makine ile toplatılabilir ancak çim, düzenli ve zamanında biçilirse kesilen parçaları az olacaktır. Bu durumda toplamaya gerek kalmayacaktır. Yaprak parçaları büyük ve çok olursa kesilen yapraklar çimin üzerini örter ve yeterli ışığı almasını engeller. 

Çimin kesilen yaprakları besin bakımından zengindir. Bundan faydalanmak adına yaprakları toplamadan üzerinde bırakıp sonrasında sulama yaparak yaprak parçalarının kök diplerine inmesini sağlamak çok faydalı olacaktır. Hastalık halinde sararan bölgeye ilaçlama yapılabileceği gibi hastalık öncesinde de önlem amaçlı olarak ilaçlama yapılabilir. Düzenleme işlemi esnasında gerekli görülürse gübreleme işlemi de yapılabilir. Ancak bu işlem sonrasında sulama yapmak önemlidir. Tüm işlemlerin ardından çim düzenlemede son rötuşlar ise makasla kesilerek yapılmalıdır. Sınırların da düzgün ve belirgin şekilde olduğu kontrol edilmelidir.