En Uygun Damlama Sulama Sistemleri Hizmeti Burada

  Damlama Sulama Sistemleri Hizmetlerini sizler için listeledik.  Enuygunfirmalar.com 'da Damlama Sulama Sistemleri ile hizmet veren yaklaşık adet   Damlama Sulama Sistemleri üyemiz mevcuttur. Hizmet verenlerimizden en iyi şekilde faydalanmak için  Damlama Sulama Sistemleri listesi üzerinden ilgilendiğiniz hizmet verenin üzerine tıklayarak geçmişte Damlama Sulama Sistemleri ile ilgili hizmetlerini inceliyebilirsiniz.

Damlama Sulama Sistemleri Nedir?

Damlama sulama, bitkileri yetiştirmede gerekli olan su ve besinin en verimli şekilde belirli bir boru sistemi aracılığı ile taşınarak yan borulara yerleştirilen ve damlatıcı denilen özel araçlarla bitki kök bölgesine damlalar şeklinde uygulanmasını sağlayan sistemlerdir. Bu sistemle birlikte su ve besinler doğru zamanda dengeli şekilde ve direkt olarak bitkinin köküne iletilir. Böylelikle her bitki, ihtiyaç duyduğu su ve besin öğelerini tam zamanında alır ve bitkilerin optimum seviyede büyümeleri sağlanır. Tüm bitkiler damlama sulama ile yetiştirilebilir. 

Bu avantajlarının yanında çiftçilerin su, gübre, enerji ve bitki koruma ürünleri gibi birçok faktörden tasarruf ederken daha yüksek verim elde etmeleri sağlanır. Temel amaç; bitkinin kullandığı suyu, tercih halinde bitki besin maddeleri ile birlikte bitkide aşırı su isteği yaratmadan bitkiye verebilmektir. Damlama sulama sistemleri, tarla bitkileri ve meyve bahçelerinde olmak üzere iki farklı alanda kullanılmak üzere üretilir. Bunun yanında toprak üstü ve toprak altı olmak üzere iki sınıfa ayrılabilir.


Damlama Sulama Sistemleri Avantajları Nelerdir?

Damlama sulama, diğer sulama yöntemlerine göre daha fazla yatırım getirisi sağlar ve bununla birlikte çiftçilere arazilerini yönetebilmeleri için verimli ve basit bir yol sunar. Klasik sulama sistemleri uygulanan tarlalarda bitki suya ulaşabilmek için daha fazla kök salar; fakat bu sistemde su direkt olarak bitki köküne verildiğinden bitki gücünü kök salmak yerine ürün vermeye harcar. Su ve besin maddelerini sık sık ve küçük dozlarda vererek mümkün olan en yüksek verimin elde edilmesine yardımcı olur.  

Boru içine belirli aralıklarla yerleştirilen labirentler ile suyun istenilen miktarda bitki köküne verilmesini sağlar. Bitkiler gereğinden fazla ıslanmadığı ve havadaki rutubet azaldığı için mantar hastalıkları gibi rutubetli ortamda yaygınlaşan hastalıkların oluşma riski de minimuma iner. Sulama işçiliğini en aza indirir. Buharlaşma, atık ve kaçak riski olmadığından ciddi oranda su tasarrufu sağlar. 

Her türlü arazi ya da tarlada homojen şekilde damlama sulama sağladığından arazi kullanım seviyesi %100 oranındadır. Düşük basınçta çalışabildiğinden enerji tasarrufu sağlar. Suda eritilebilen gübrelerin de su ile birlikte bitki köküne ulaştırılması sayesinde aşırı gübre uygulamasından kaynaklanan yüksek tuzluluk önlenirken aynı zamanda gübre tasarrufu sağlar. 

Bitki koruma ürünlerini verimli kullanım fırsatı sunar. Böylece tarımsal üretimdeki hava şartlarına olan bağlılığı azaltır. Doygunluk vermeden iyi şekilde toprağın havalandırılması sağlanır. Yabancı otların gelişimine izin vermez. Bu sayede riskler minimuma indirilerek büyük oranda istikrar sağlanır.  


Damlama Sulama Sistemleri Nasıl Kurulur?

Damlama sulama sistemleri kurulurken ilk aşamada proje öncesi hazırlık yapılır. Ardından proje dizayn edilir. Proje netleştirildikten sonra karar verilen modeldeki sistemin montajı gerçekleşir ve sistem çalıştırılır. Kontrollerinin yapılmasının ardından sistem kurulumu gerçekleşir ve destek aşaması ile süreç tamamlanır.