En Uygun Direksiyon Dersi Hizmeti Burada

  Direksiyon Dersi Hizmetlerini sizler için listeledik.  Enuygunfirmalar.com 'da Direksiyon Dersi ile hizmet veren yaklaşık adet   Direksiyon Dersi üyemiz mevcuttur. Hizmet verenlerimizden en iyi şekilde faydalanmak için  Direksiyon Dersi listesi üzerinden ilgilendiğiniz hizmet verenin üzerine tıklayarak geçmişte Direksiyon Dersi ile ilgili hizmetlerini inceliyebilirsiniz.

Aracı Nasıl Hareket Ettiritim ?

Sol ayak ile debriyaj, sağ ayak ile fren pedallarına tam basılır. Ayaklar basılı durumda iken vites bire alınır, el freni indirilir.

Sol ayak tam debriyajda iken frenden kaldırılan sağ ayakla yavaşça gaza dokunulur. (Eğimsiz yolda)

Gaz pedalına dokunulduğunda motor sesindeki fark hissedilir. Bu esnada aracın devir saati 1000-1500 civarındadır. Gaza basma oranı bu noktada sabitlenir.

Gaz sabit iken debriyaj hafifçe gevşetilmeye başlanır. Ta ki kavrama noktası yakalanana kadar. Kavrama noktası yakalanınca debriyaj da sabitlenir.

*Kavrama noktası aracın harekete geçtiği andır. Kavrama noktasının diğer adı ‘yarım debriyaj’dır.

Debriyaj sabitlendiği noktada gaz miktarı hafifçe artırılmaya başlanır, aracın devri 1500-2500 aralığında kalmalıdır.

Ardından debriyaj, motorun durumuna göre yavaşça ve tamamen serbest bırakılır.

Direksiyon Sınavından Geçmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

Geçmiş yıllarda 30 dakika olarak uygulanan direksiyon sınavı 2016 yılından itibaren 35 dakika olarak uygulanmaya başlanmıştır. Artan beş dakika sınavın ilk beş dakikasında araçlarla ilgili motor ve donanım sorularının sürücü adayına sorulmasında kullanılacak. Beş sorudan fazla yanlış cevap adayın başarısız sayılmasına neden olacağı için bu sorular için önceden hazırlık yapmakta fayda var.

Sürücü adayı araca biniş esnasında arkadan gelme ihtimali olan aracı görüp kaza ihtimalini düşürmesi için araca binerken sol eliyle kapıyı açmalı ve ilk olarak sağ ayağıyla araca giriş yapmalıdır. Sınavda görevli olan komisyonda başkan olarak yetkili olan kişiye kimlik belgesi ve sınav giriş belgeleri teslim edilmeli, onların sunacağı imza tutanağı imzalanmalıdır. Koltuğun ve aynaların bir önceki sürücü adayına göre ayarlanmış olduğu, araca bindikten hemen sonra bu ayarların sürücü adayı tarafından kendisine göre düzenlenmesi ve işlemin bitiminde emniyet kemerinin takılmasının gerekliliği kesinlikle unutulmamalıdır. Direksiyon sınavı esnasında ilk kalkış anında ve sonrasında dönüş yönlerine göre sinyal vermenin de sınavdan geçebilmek için önemli kriter arasında yer aldığı unutulmamalıdır.