lkokuldan başlayıp üniversiteye kadar uzanan okul hayatı, hepimizin hayatını şekillendiren, gelişimimize çok şey katan ve bizi iş dünyasına hazırlayan çok önemli ve değerli bir süreç. Ancak okul hayatı boyunca aldığımız bilgi ve yetkinliklerin kişisel gelişimimiz ve geleceğe hazırlanmamız için tek başına yeterli olmadığı da bir gerçek. Geleceğin başarılı iş insanları olmak ya da seçeceğimiz yol ne olursa olsun hakkını vererek yaşayabilmek için her alanda kendimizi geliştirmek büyük önem taşıyor. Kariyer yaşamım boyunca kendi deneyimlerim ve gözlemlediklerim doğrultusunda geleceğin başarılı çalışanları ve yöneticileri olabilmeniz için sizlerle kendimce bazı öneriler paylaşmak istedim.

Her şeyden önce kendimize yatırım yapmalıyız. Bence kendine yatırımın yolu, okulda edindiğiniz bilgiler ya da iş ortamında kazandığınız deneyimlerle sınırlı kalmayıp yanında kültürel birikimimizi güçlendirecek şeyleri yapmaktan geçiyor. Bu zamanlar dışında kendinizi geliştirmek için farklı alanlarda çalışmalar yapmanız, kendinize emek harcamanız bence büyük önem taşıyor.

Çok okumak, dünya ve Türkiye gündemini yakından takip etmek, çevrenizde ve dünyada olan bitene karşı duyarlı ve bilinçli olmak her şeyin başı. Tarih, sosyoloji ve felsefeyle ilgilenmek, kişiliğinizin gelişiminde ve dünyaya bakışınızın genişlemesinde son derece olumlu etki edecektir.

Seyahat etmek, yeni yerler görmek her zaman keyifli, eğlenceli ve heyecan vericidir. Bu eğlenceli etkinliğin başarılanınızdaki yeri de yadsınamaz. Çok seyahat etmek, farklı insanları, bakış açılannı, farklı dil, kültür ve ülkeleri tanımak her zaman bakış açımızı genişletiyor. Kültürel birikiminizi artırmak için imkanlarınız dahilinde ve hatta imkanlarınızı zorlayarak dünyanın farklı yerlerini görmeye zaman ayırmanızı öneririm. Böylece global bir bakış açısı geliştirebilir, farklı kültürlerle çalışma, farklı sinerjiler yakalama şansı bulabilirsiniz.

Teknoloji ve bilişim, dünyayı ve yaşam tarzını hızla değiştiriyor, dönüştürüyor, özellikle son yıllarda yoğun biçimde hayatımıza giren sosyal ağlar, bireylerin her konuda daha katılımcı olmalarına ve değiştirmelerine yardımcı oluyor. Bu alanlarda da geride kalmamak, kendini geliştirmek ve teknolojiyi etkin kullanabilmek gerekiyor. Siz gençlerin elinizde teknolojiyle dünyayı değiştirme gücü var. Teknolojiyi tüketen bireyler olmaktansa her geçen gün daha çok üreten bireyler olmak için çaba harcayın.

Sadece zeki olmak, çok şey bilmek yetmiyor. Başarıyı yakalamak için cesur hareket etmelisiniz.

Cesur olmanız, kendinizi çok iyi ifade etmeniz size her zaman güç kazandıracak, sizi daha iyi noktalara taşıyacaktır.

Yeteneklerinizi fark edin, çok iyi yapabileceğiniz şeyleri seçip onların üzerine gidin. Bu alanlardaki başarılarınızı da sessizce fark edilmeyi beklemeden açıkça anlatmaktan çekinmeyin.

Sorumluluk alanınızı genişletmek, daha fazla sorumluluk üstlenmek için çabalamaksınız. Kendi yaptığınız işin yanında başka sorumluluklar almaya talip olun. Kendi iş tanımınızın dışına çıkacak projelere katılın. Elinizden geldiğince daha fazla üst seviyede daha stratejik kararların içinde yer alabileceğiniz projelere dahil olun. Gerek günlük yaşamınızda gerekse sosyal ağlarda, planlı bir şekilde sosyal ağ kurmak, doğru insanlarla bağlantı ve ilişkiler kurmak da çok önemli. İçinizdeki cevheri ortaya koyabileceğiniz ortamı yakalamanız gelecekteki başarınızda size büyük oranda yardımcı olacaktır.

He şeyi ben bilirim, kimsenin bana bir şey söylemesine ihtiyacım yok’ diye düşünmeyin. Karşınızdakileri dinlemeye özen gösterin. Yorum ve eleştirilere açık, yeni düşüncelere karşı önyargısız olmak için çaba gösterin.

Son ama belki en önemli önerim: İş hayatında ne istediğinizi ve hangi işleri sevdiğinizi keşfedin. Sevdiğiniz bir işi yaptığınız zaman, işinizi bir hobi olarak görebilirsiniz. Hobilerinizi geliştirmek için nasıl farklı çalışmalar yapıyorsanız, işinizi de severek yaptığınız sürece başarıyla ve geliştirerek yapabilirsiniz. Ne yaparsanız yapsın, o işi kaliteli yapmak ve işe değer katmak için elinizden geleni yapın. 8u da zaman içinde sizi başarıya taşıyacak ve işinizde yükselmenizi sağlayacaktır.