İŞ KURMA KREDİSİ İLE YENİ BİR İŞYERİ AÇMAK

Girişimciler, dükkan açmak, yeni bir iş kurmak, artık kendi işi ile uğraşmak istiyorsanız, kuracağınız iş için nakit paraya ihtiyacınız var ise, bu makalemizde iş kurma kredisi nasıl alınırşartları nelerdir, devletten iş kurmak için destek nasıl alınır gibi sorularınızı yanıtlamaya çalışacağız.

İş kurmak için neler gerekir

İşinizi kurmadan önce, iyi bir iş planı yapmanız birinci önceliktir. Yapmak istediğiniz iş hakkında ne kadar bilgi sahibi olursanız olun, iyi bir iş planınız yoksa, sıkıntılı günler sizi bekliyor demektir.

Daha önceki makalelerimizde iyi bir iş planının nasıl yapılacağını, neler yapılması gerektiğini anlatmıştık. Kısaca değinmek gerekirse, hangi işi yapacağınız, ne kadar sermaye gerektiği, müşteri kitlenizin seçimi iş kurma fikrinize bağlı gelir analizi önemli konular içerisindedir.

İş kurmak için bankalar kredi verir mi?

Bankadan kredi kullanırsanız faiz oluşur. Elinizdeki sermaye için kimseye faiz ödemezsiniz ama sermayenizi işe yatırmakla alternatif bir gelirden vazgeçmiş olursunuz. Örneğin, sermayeniz ile hisse senedi veya yatırım fonu alsanız veya vadeli mevduat yapsanız para kazanırsınız ama bunlardan vazgeçip elinizdeki parayı işinize yatırıyorsunuz. Aile üyelerinden veya tanıdıklardan borç alırsanız geri ödeme süreciniz daha rahat olabilir ama bu kişiler borç verdiklerinden, bir süre sonra işinize müdahale etmeye de başlayabilirler. Bankadan kredi kullanırsanız, banka bu kredi için teminat isteyecektir. Teminat verebilecek durumda mısınız? Veya elinizdeki nakdi teminat gösterip kredi almak daha mı uygun olur?

Bankadan aldığınız krediyi belirli bir sürede geri ödemek durumunda olduğunuz için, bu durum daha disiplinli olmanızı sağlar. Tüm bunları değerlendirerek iş kredisine karar vermelisiniz.

İşyeri Kredisi Alırken Dikkat Edilecek Hususlar ve Planlama

Bankalar iş kredisi alırken düzenli geri ödeme güvencesi isterler. Bankalara ve kredi veren kuruluşlara sunmak için plan hazırlarken;

  • İş kurma kredisi ve miktarı,
  • Kredi kullanma nedeni (bu kredi ile neyi başarmayı planlıyorsun, işini nasıl daha güçlü yapacak?)
  • Talep edilen geri ödeme şartları (geri ödeme kaç yıl sürecek, faizi oranı ne olacak?). Muhtemelen faiz oranı ile ilgili fazla pazarlık şansınız olmayacaktır, ancak nakit akışına yardımcı olacak daha uzun bir geri ödeme süresi için pazarlık edilebilir.
  • Sunulan maddi teminatlar ve teminat karşılığı olarak rehin gösterilen varlıkların listesi bu planda yer almalıdır.


İş kurmak için kredi veren bankalar

Hemen hemen tüm bankaların kobi kredileri adı altında, girişimciler için iş kurmak isteyenlere verdiği krediler mevcuttur. Bu kredilerin faizleri yine ekonomiye bağlı olarak değişmektedir. Zaman zaman çok cüzi rakamlara inmekte, zaman zaman ise ödemeyi zorlaştırıcı seviyelere ulaşmaktadır. Hemen hemen tüm bankaların iş kurma kredisi şartları birbiriyle benzer niteliktedir. Bu sebeple işinizi kurmadan önce, ulaşabildiğiniz tüm bankaların müşteri temsilcileriyle görüşmeniz, size sunacakları olanakları, ödeme kolaylıklarını bire bir öğrenmeniz fayda sağlayacaktır. İş kurmak için kredi veren bankalar hakkında ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.

Her ne kadar iş kredisi veren bankaların internet sitelerinde krediler ve faiz oranları hakkında ayrıntılı bilgiler bulunsa da, kredi veren bankaların kobi müşteri temsilcileri ile iş kredisi şartları hakkında  görüşmeniz tavsiyemizdir. Şuan “A” bankasının kredi faiz oranlarının % .. olduğundan bahsetsek dahi, sizin başvuru başvuru yapacağınız tarihte, iş kurma kredisi şartlarında değişiklikler olabileceğinden, en doğru bilginin bankalarda olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz.

İş kurmak için devlet desteği nasıl alınır?

İş kurmak için devlet desteği, yeni bir iş yapmak isteyen, ticaret, tarım veya hayvancılık yapmak isteyenler için sağlamaktadır. Kosgeb diye bilinen Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından Ülkemizde birçok girişimciye krediler verilmiştir. Kosgeb kredilerinin nasıl alınacağı hakkında Kosgeb hibe kredisi isimli makalemizi okuyabilirsin. Ayrıca iş kurmak için 50 bin lira para sizin için yeterli ise KOSGEB tarafından verilen 50 bin lira hibe kredi imkanından faydalanabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, kosgeb iş kurma kredisi alabilmek için öncelikle İşkur’ a başvuruda bulunmak, İşkur tarafından koordine edilen kurslardan birine katılarak sertifika almak ve kursta verilen bilgiler dahilinde bir iş planı hazırlayarak Kosgeb iş kurma kredisi için başvuruda bulunmak gerekiyor.

İŞ KURMA KREDİSİ VEREN DEVLET KURUMLARI VE ÖZEL BANKALAR

Devlet iş kurmak isteyen herkesi, hiçbir ayrım yapmaksızın destek verilmektedir. Kosgeb kredi verirken iş planı istemesinin amacı, girişimcinin zarar etmesini önleyecek gerekli tedbirleri almak, vermiş olduğu kredinin belirli miktarını geriye alabilme garantisinden öte, iş kurmak isteyen, iş kurmak için devlet desteği alan kişilerin ayakta durabilmesini sağlamaktır.