50 bin lira hibe 100 bin lira faizsiz kredi

 

50 bin lira hibe 100 bin lira faizsiz kredi isimli yazımızda, Esnaflar, girişimciler, iş kurmak isteyenler için 2016 yılında verilmeye başlanan hibe kredi ve faizsiz kredilerden bahsedeceğiz.

KOSGEB Destekli 50 bin lira hibe ve faizsiz 100 bin lira kredi

Kosgeb tarafından verilmekte olan 30 bin lira hibe ve 70 bin lira faizsiz kredi desteği, Ak parti hükumeti tarafından yükseltildi ve 2016 yılı itibariyle iş kurmak isteyen gençlere 50 bin liraya kadar hibe kredi verileceği açıklandı. Tabi KOSGEB’ den hibe kredi alabilmek için çeşitli şartlar bulunuyor. Şimdi bu şartları inceleyelim.

Her girişimciye göre bir KOSGEB Hibe ve Desteklemesi Mevcut

Kosgeb hibe kredisi çekmek isteyenler için, 50 bin lira hibe kredi şartları ve 100 bin lira faizsiz kredi almak isteyenler için KOSGEB’ e nasıl başvurulur, Kosgep tarafından desteklenen sektörler nelerdir, hibe kredi nasıl alınır sorularını daha önce sizler için yanıtladık. Aşağıdaki yazılarımızdan Kosgeb hakkında ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.


50 bin lira hibe kredi kimlere verilir?

50 bin lira hibe kredi alabilmek için Türk vatandaşı olmak ve KOSGEB tarafından istenen diğer şartları yerine getirmek yetiyor. Tabi bu şartların başında KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmak ve serifika almak birinci öncelik.

100 bin lira faizsiz KOSGEB kredi nasıl alınır?

Girişimcilere ilk etapta Kosgeb tarafından 50 bin liraya kadar hibe kredi veriliyor. 50 bin lira hibe kredinin yetersiz kalması durumunda ise, 100 bin liraya kadar devlet destekli, 0 faizli girişimcilik kredisi veriliyor. Ayrıca KOSGEB tarafından verilen desteklemeler bunlarla da bitmiyor. Kosgeb‘ e iş planını kabul ettirebilen tüm girişimcilere Kosgeb tarafından sınırsız destekleme veriliyor.

50 bin lira hibe kredi alabilmek için nereden başlamalıyım?

Öncelikle size en yakın KOSGEB Hizmet Müdürlüğüne giderek krediler hakkında ayrıntılı bilgi almanızı tavsiye ederiz. Kredilerden yararlanmak için KOSGEB Uygulamalı girişimcilik kursuna kayıt olabilmek için İŞ-KUR’ a başvurmanız ve kurslara kayıt olmanız yeterli. Kosgeb tarafından verilen 50.000 TL. hibe kredinin kimlere verildiği, nasıl alınabileceği bu kurslarda ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.Kosgeb tarafından verilen hibe kredi ve diğer desteklemeler

KOSGEB Hizmet Müdürlükleri tarafından 2016 yılında; Girişimcilik Destek Programı, KOBİ Proje Destek Programı, Tematik Proje Destek Programı, İşbirliği Güçbirliği Destek Programı, AR-GE, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı, Genel Destek Programı, Gelişen İşletmeler Piyasası Kobi Destek Programı, Kredi Faiz Desteği, Laboratuvar Hizmetleri destekleri ve Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı desteklemeleri verilmektedir.

50 bin lira hibe şartları nelerdir?

50 bin lira hibe kredi şartlarından yararlanmak için 30 yaşını doldurmamış olmak, Türk vatandaşı olmak, uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmış olmak ve KOSGEB’ in onaylayacağı bir iş planı hazırlamak yeterlidir.

50 bin lira hibe nereye başvurulacak?

50 bin lira hibe için ülke genelinde bulunan tüm Kosgeb Hizmet Müdürlüklerine müraacat edebilir ve konu hakkında ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.

Kosgeb iş planı nasıl hazırlanır?

Kosgeb’ e sunulmak üzere hazırlayacağınız iş planının, ne şekilde hazırlandığı 70 saatlik uygulamalı girişimcilik eğitiminde maddeler halinde anlatılmaktadır. Sitemiz üzerinden Kosgeb iş planı örneğini inceleyebilirsiniz.

Param olsaydı zaten KOSGEB’ e başvurmazdım?

Kosgeb tarafından girişimcilere verilmekte olan maddi desteklemeler, adından da anlaşılabileceği gibi destekleme niteliğindedir. Ayrıca KOSGEB girişimcileri güvence altına almak adına, desteğin sağlanması sonrasıda da, iş planı ve yapılan faaliyetleri denetlemektedir. Eğer iş kurmak için hiç paranız yok ise ve tüm paranın KOSGEB’ den gelmesini bekliyor iseniz, iş kuramazsınız.