Koskep hibe kredisi nasıl alınır

Koskep hibe kredisi nasıl alınır isimli yazımızda, Devlet Desteği ile iş kurmak isteyenler için, koskep iş kurma kredisi, kosgep genel destek programı, geri ödemesiz işyeri kredileri ve hibeleri, Devlet teşvikleri, kosgeb başvuru şartları ve kredi alma yöntemleri hakkında, iş kurmak isteyen gençlere ve ihtiyaç sahiplerine genel bilgiler vereceğiz.

Koskep 30 bin lira hibe 100.000 bin lira faizsiz kredi veriyor

2016 yılı itibariyle Koskep tarafından faizsiz kredi verildiğini hepiniz duymuşsunuzdur. Koskep kendi işini kurmak isteyen genç girişimcilere, 50 bin lira hibe kredi ve sıfır faizli 100 bin liraya kadar koskep kredisi veriyor. Üstelik, kefil yok, senet yok, peşinat yok, ipotek yok. Koskep kredisi alabilmek için sadece koskep tarafından öne sürülen genel ve özel şartları yerine getirmek gerekiyor. Şimdi sizlerle koskep kredisi nasıl alınır konusunu inceleyelim.

Koskep kredisi alma şartları

Tabiri caizse, koskep’ den her önüne gelen kredi alamıyor. Bu krediye başvurabilmek için, elinizde iyi hazırlanmış bir iş planı olması ilk şart. Tabi bu iş planı, sizin gerçekten iyi bir işletme kurmanızı, esnaflığa sağlam bir adım atmanızı da sağlıyor. 

Koskep tarafından bu iş planının istenmesinin nedeni ise, girişimcinin, koskep kredisi almak isteyen gençlerin ve esnafların zarar etmesini önlemek. 50 bin lira hibe ve 100 bin lira faizsiz kredi almak istiyorsanız, Genel Destek programına başvurmanız gerekiyor. Genel Destek Programının süresi, her bir işletme için 3 yıl. Bu süre bitmeden program tamamlanmış sayılmıyor. Üç yıllık Program süresi tamamlandıktan sonra, işletmenin talebi halinde program yeniden başlatılabiliyor. Bu durumda önceki Program kapsamında işletmeye kullandırılan destek miktarları da dikkate alınmıyor. Şimdi sizlerle kosgep kredisi almak için iş planı hazırlamadan önce yapılması gerekenleri inceleyelim.

Koskep girişimcilik eğitimlerini takip edin

Koskep tarafından belirli dönemlerde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri veriliyor. Bu eğitimleri eğitim duyurularından takip ederek, Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası almanız gerekiyor. Bu sertifikayı alabilmek için KOSGEB Hizmet Merkezleri tarafından düzenlenmekte olan, Uygulamalı girişimcilik eğitimlerine başvurmalısınız. Koskep girişimcilik eğitimine başvuruları İŞ-KUR’ a yapılmaktadır. İŞ-KUR‘ a yaptığınız başvuru sonucunda, belirli dönemlerde açılan 70 saatlik kursa katılın ve sertifikanızı alın.Koskep sertifikası kaç yıl geçerli?

Koskep tarafından verilen uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikası, ömür boyu geçerlidir. Ancak sertifika aldıktan sonra, kendi üzerinize bir işyeri açarsanız, işyerini açtığınız tarihten itibaren 1 yıl sonunda sertifika geçerliliğini kaybeder.

Koskep veritabanına kaydolun

Koskep internet sitesinde bulunan veritabanına kaydınızı yaptırın. Web sitesinde ki, yönergeleri takip ederek, kolay bir şekilde kayıt yaptırabilirsiniz.


İş planınızı hazırlamaya başlayın

İş-kur’ a başvurarak, girişimcilik sertifikasını aldığınıza göre, artık iyi bir iş planı hazırlamanın zamanı geldi demektir. Kursta öğrendiğiniz şekilde, Koskep’ in kabul edeceği türden bir iş planı hazırlayın.

Koskep iş planını incelerken nelere dikkat ediyor?

Koskep daha çok ülke ekonomisine katkı sağlayacak programları ve yerli üretimi desteklemeyi amaçlıyor. Bu sebeple, mahallenizde 5 tane market var iken, altıncı marketi açmak için koskepe başvurursanız, hibe veya teşvik kredisi alamazsınız. Bu sebeple, ihtiyaç duyulan bir yerde mevcut olmayan bir işletmeyi kurmayı planlamalı, bu plan ile koskep hibe kredi başvurusunda bulunmalısınız.

Koskep danışmanlık hizmetlerine başvurmalımıyım?

Koskepin verdiği tüm eğitimler ve destekler ücretsizdir. Bu sebeple, hiçbir firmaya itibar edilmemesi ve boş yere para ödenmemesi konusunda yetkililer uyarıyor. Ancak, iş planı nasıl hazırlanır, kosgeb e nasıl başvurulur, hangi projelere kredi verilir, gibi konularda hiçbir bilgi sahibi olmayan kişilerin, öncelikle yakınlarından yardım istemelerini, daha sonra Kosgeb Hizmet Merkezlerinden yardım istemelerini tavsiye etmekteyiz.

Devlet destekli diğer hibe ve teşvik kredileri

Devlet tarafından, iş kurmak isteyenlere, hayvancılık ile uğraşmak isteyenlere, evlenmek isteyenlere, ev almak isteyenlere çeşitli hibe teşvik kredileri veriliyor. Sizde sitemiz üzerinden bu kredileri inceleyebilirsiniz.