Kuyumcu dükkanı açmak

Kuyumcu dükkanı açmak, sarraf olmak günümüzde büyük sermaye gerektiren, ancak müşteri oranına göre küçük ve devamlı kârlar bırakan nadide işlerden biridir.

Kuyumculuk nedir ?

Kuyumculuk, altın başta olmak üzere değerli metal ve taşların işlenerek takı ve yatırım aracı olarak kullanılan (devlet altınları gibi) eserlere (kuyum) dönüştürülmesi sanatıdır. Bu eserlerin ticareti de kuyumculuk olarak adlandırılır. Yine halk arasındaki tabiri ile altın satan kişiye sarraf’ ta denilebilir. (Kuyumcu dükkanı açmak)

Kuyumcu dükkanı açmak için ne kadar sermaye gerekir

Öncelikle açacağınız işyerinizde, belirli bir teminat karşılığında anlaşmış olduğunuz bir firmanın ürünlerini mi satacaksınız, yoksa kendi ürünlerinizi mi pazarlayacaksınız, bu konu çok önemlidir. Örneğin büyük firmalar, bir teminat karşılığında diğer alanlarda olduğu gibi kuyumculara ürün gönderirler ve belirli periyotlarda ödeme yaparlar. (Kuyumcu dükkanı açmak) Yine bu hesabın içine tutacağınız dükkanı  firmamı dizayn edecek, siz kendi keyfinize göre mi tasarlayacaksınız. Dükkan çarşı merkezinde mi olacak, alışveriş merkezinde mi, kenarda köşede mi. Bugün 300 TL. kira ödeyerek dükkan tutulabildiği gibi aylık 5000 TL. kirada ödenebilir. Yine dükkan tasarımı 2000 TL ye yapılabileceği gibi, 20.000 TL. parayı da bulabilir.Dikkat edilmesi gereken noktalar

1. Kuyumculuk işinde daha önce hiç çalışmadıysanız ve bu iş hakkında bilginiz birikiminiz yoksa, mutlaka bu işin eğitimini alın veya işe hâkim olana kadar, bir kuyumcunun yanında çalışın. Altın piyasası nasıl alınır nasıl satılır, hangi ürün nerden gelir, nasıl yapılır, gibi tüm soruları cevaplayacak seviyeye gelmelisiniz.

2. Sermayeniz kadar bir işyeri açın, fazla açılmayın, başarabiliyorsanız krediye bulaşmayın. Az olsun öz olsun, ayrıca eğer ayırabiliyorsanız geride sizi destekleyecek bir miktar paranız bulunsun.

3. İş planınızı bir bilenle yapın. Başka şehirlerde başka ilçelerde bulunan kuyumcu esnafı ile görüşün, notlar alın, dükkanları inceleyin, En çok  beğendiğiniz kuyumcu dükkanını tasarlamayı hedefleyin.

4. Günümüzde popüler olan firmaların bayiliğini almayı düşünün.