Mantar yetiştiriciliği kredi desteği

Bu yazımızda sizlerle günümüzde çiftçinin tercih ettiği yüksek kar marjına sahip ürünlerden biri olan mantar üretimi yapmak isteyenler için Mantar yetiştiriciliği kredi desteğinden bahsedeceğiz.

Mantar yetiştiriciliği

Mantarın diğer tarım ürünlerinden farkı kısa zamanda hasat edilebilmesi ve büyük arazilere ihtiyaç duyulmamasıdır. Ancak bunun yanında mantar yetiştiriciliğinin de birçok zahmeti vardır. Mantarın yetiştirileceği ortam, bakımı, hastalığı, hasat edilmesi gibi zahmetli yönleri ve de mantar yetiştirmek için teknik bilgi sahibi olmayı gerektiriyor.

Çiftçi için yeni fırsat kapısı olan kültür mantarı son yıllarda artış göstermektedir. Antalya’nın Korkuteli İlçesi, 17 bin 739 ton kültür mantarı üretimiyle toplam ülke üretiminin yarısından fazlasını karşılamakta olduğunu Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar dile getirmiştir. Ayrıca mantar üretiminde komposttan alınan KDV’nin indirilmesi birim maliyetlerin düşmesini sağlayacak ve üreticileri teşvik edeceğini de söylemiştir.

Mantar üretimi için hibe

Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi hakkında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hibe kararı 2014 yılında yürürlüğe girmiştir.Yeni hibe destekleri tarım ve hayvancılık tesislerinin kurulması, işleme tesisleri ile teçhizatlarına yönelik olarak verilecektir. Tarımsal üretime yönelik modern sabit yatırımlar ile mantar yetiştiriciliği ve kültür balıkçılığına yönelik sabit yatırımlar ile büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik sabit yatırımlar, küçükbaş ve kanatlı hayvan yetiştiriciliğine yönelik sabit yatırımlarda hibe kapsamına alınmıştır. Hibe desteklerinin kapsamı ve hibeye esas proje tutarları genişletilmiştir.

Ziraat Bankası’ndan Mantar Kredisi

T.C. Ziraat Bankası, Sarayönü’nde som dönemlerde önemli bir sektöre dönüşen kültür mantarı yetiştiriciliği yapan çiftçilere kredi veriyor.

Sarayönü’nde son dönemlerde popüler bir meslek haline gelen mantarcılık sektörünün daha da ileriye gidebilmesi için güzel bir fırsat sunan Ziraat Bankasıkültür mantarı yetiştiriciliği kredisini daha önceden de kullanmaktaydı.

150 işletmeden fazla üretim tesisine ulaşan Sarayönü’nde ise bu kredinin kullanılabilirliği yeni yeni önem arz eder hale geldi. Faaliyetlerini sürdüren işletmeler için kullandırılan kredi imkanında kredi miktarı üretim alanının genişliğine göre belirleniyor.

Üretim tesisinde metrekare başına 35 lira olarak belirlenen krediden tarımsal kredi prosedürlerinin yerine getirilmesi şartı ile faydalanılabiliyor.

Tarımsal kredi başvurusu için gerekli belgeler

Gerçek kişilerde Nüfus cüzdanı fotokopisi, Çiftçi Belgesi / ÇKS Belgesi, tarımsal işletmesini teşvik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı gibi), tarımsal üretim faaliyet konusuna göre istenecek belgeler olarak sıralanır.