Kuşkusuz küçük başlangıç maliyetleri ile büyük başarıların yakalanmasını muhtemel işler e-ticaret fikirleri dir.Günümüzde, normal fiziki piyasalarda yapılan ticaretin online ortamlarda yapılmasına eticaret diyoruz. Bu e-ticaret bir siteden ürün satmak, online çeviri hizmeti sunmak, proje işlerini internet üzerinden yapmak vs. birçok çeşitte olabilir. Ama kuşkusuz e ticaret deyince akla gelen internet veya mobil vb. online mecralar üzerinden ürün satışı sunan e-ticaret siteleri akla gelmektedir.


Fakat bu eticaret siteleri de kendi arasında yatay ve dikey kategoriler olmak üzere çok çeşitli kategorilere ayrılmaktadır. Tüm ürünlerin satıldığı hepsiburada benzeri sitelerden, üçüncü kişilere satış imkanı sunan gittigidiyor gibi sitelere, markafoni gibi kampanya sitelerinden, şehir fırsatı gibi fırsat sitelerine, kombifoni gibi bir ürün dalında uzmanlaşmış dikey kategori eticaret sitesinden, balkon çamaşır kurutma askılığı gibi tek ürün sitesine bir çok farklı uygulamalar bulunmakta.


Eticaret fikirleri genelde sektöre girmek isteyen yada yeni başlayanlar için kolay para olarak algılanmakta. Yani bir site yap, parayı kır ve yat. İşte bu nedenle piyasa da çöp site diye tabir ettiğimiz, büyük emeklerle kurulmuş ve sonra kolay para kazanma yöntemi olmadığı görülünce kaderine terkedilmiş birer başı boş mayına dönmüş web siteleriyle dolu.


Eticaretin fırsatlarla dolu olduğu ve az miktar yatırımlar ile büyük paraları kazanmanın mümkün olduğu kesin. Lakin normal ticarette olduğu gibi, kendi dinamikleri olduğu, rekabetin giderek arttığı, ürün-müşteri-site ilişkisini kurmayı becermenin zor olduğu ve uzun ve sancılı bir süreç olduğu da aşikar.


Eğer aklınızda eticaret fikirleri var ise, öncelikle uzun ve bilgisayar başında geçen uykusuz gecelere dayanabilecekseniz bu fikirlerinizi olgunlaştırıp harekete geçmenizi tavsiye ederim. Ama ben daha az çalışıp, daha çok kazanacağım diyorsanız KPSSye hazırlanın derim.


Aklınızdaki e-ticaret fikrini hayat geçirmek için uzun araştırmalar yapın. Benzer siteleri, benzer üürnleri, yurtdışında başarıya ulaşmış yada başarısız olmuş eticaret girişimlerini, işin dinamiklerini, niche alanları iyice didik yapın. Bunun sonucunda mutlaka ama mutlaka bir iş planı hazırlayın.