Lüks araç kiralama işi, taleplerin artmasıyla birlikte hızla büyüyor. Özellikle İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde bu hizmeti siz de verebilirsiniz Kongre, seminer ve toplantılar için gelen yabancı konuklar, yüksek gelirli turistler bu hizmeti alan başlıca gruplar arasında bulunuyor.

Lüks araç kiralama işi, turizm sektörü dahilinde değerlendirildiğinde şu anda sektörün yatırıma en açık alanlanndan bir tanesi.

Büyük çaplı uluslar arası kongrelerin ve yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisinin artması ile İstanbul artık üst düzey insanların uğrak yeri haline geldi.

Özellikle Türkiye’ye yatırım yapan ya da yatırım yapmaya hazırlanan şirketlerin üst düzey yöneticileri İstanbul’a geldiklerinde lüks araçlarla ulaşımlarını sağlamak istiyorlar.

Ancak 15 milyonluk bir şehir olan İstanbul’da sadece 30 tane lüks araçla kiralama hizmeti veriliyor. Bknz: ( İstanbul Araç Kiralama )

New York’ta bu oran 10 bin araca çıkarken, 450 limuzini olan şirketler de bulunuyor. İngiltere genelinde ise bin tane lük araç müşterilerine hizmet veriyor.


Pahalı Zannediliyor

Türkiye’de lüks araç kiralanması sektörünün gelişeme-mesinin en büyük nedeni insanların bu araçların kiralarının ulaşılamayacak kadar yüksek olduğunu düşünmeleri.

Sektörde faaliyet gösteren ve en geniş araç filosuna sahip olan Inter Limousine Service Genel Müdürü Serhan Usluer, şoförlü araç kiralamasının sanıldığı kadar pahalı olmadığını söylüyor.

Türkiye’de KDV ve ÖTV gibi vergilerin yüksekliği ve kullanımın yaygın olmaması nedeniyle fiyatın ABD ve İngiltere’ye göre biraz yükseldiğine dikkat çeken Usluer, ‘Tüm bunlara rağmen araç kiralamak sanıldığı kadar pahalı ve ulaşılmaz değil. Kullanımı yaygınlaştırabilirsek fiyatlar daha da aşağı çekilecek” diyor.

Dört çeşit kiralama yaptıklannı belirten Usluer kiralama fiyatlarını şöyle veriyor:

“Mercedes E serisi otomobiller için 9 saatlik kiralama 125-150 Euro artı KDV, 5 saatlik kiralama 70-90 Euro artı KDV, havaalanı transferi 60-65 Euro artı KDV ve araç tahsisi günlük 220 Euro artı KDV şeklinde kiralama yapılıyor.”

Araç kiralamasında İngilizce bilen şoförler ve benzin fiyata dahil edilirken, köprü geçişi, otopark gibi giderler fiyata dahil edilmiyor.


Filo oluşturmak önemli

Sektörde 1-2 araç alarak kiralama yapan 5-6 firma sektörde faaliyet gösteriyor. Buna karşın büyük çaplı filosu olan firma sayısı ise oldukça az.

Bu sektöre yatırım yaparken karlı bir kazanç elde etmenin en önemli faktörü büyük çaplı bir filo oluşturmak. Bir filoda en az 10 aracın olması da yatırımcılar için son derece önem taşıyor.

Bu sektöre yatırım yapmak isteyen bir yatırımcının bir filo oluşturmak için harcaması gereken miktar 1 milyon 200 bin ile 1 milyon 400 bin Euro arasında değişiyor.

Araçların niteliğine göre bu miktar daha da artabiliyor.

İstanbul her geçen yıl turist sayısını artırıyor ancak buna karşın bu turistlere özel hizmet verecek şoförlü araç kiralayan firma sayısı hala 4-5 ile sınırlı kalıyor. Bunların bir çoğu da 1-2 araçlık filoya sahip küçük şirketlerden oluşuyor.

Inter Limousine Service Genel Müdürü Serhan Usluer, Türkiye’de hala bakir bir alan olan bu sektörün yeni yatırımcıları beklediğini söylüyor.

Sektörün büyük çaplı birkaç firmayı daha kaldırabilecek güçte olduğuna dikkat çeken Usluer, “Sektörde yatırımcı sayısının artması ile birlikte bu servis daha çok tanınacak ve insanlar tarafından daha çok tercih edilir hale gelecek. Belki o zaman rakiplerimiz olduğu için rekabet etmek zorunda kalacağız ama yine de biz pazarı büyük firmalarla paylaşmaya hazırız” diyor.

Geçmişte bu sektörde faaliyet gösteren ancak bir süre sonra filosunu tasfiye eden Avis şirketi de bu sektöre yeniden girmeye hazırlanıyor.


Araç kiralanmasında araçların en fazla 3 yaşında olması ve lüks araç olması son derece önemli bir faktör. Özellikle yurtdışından gelen misafirler güvenlik açısından 3 yaşından büyük otomobillere binmek istemiyorlar.


6 bin kişi kiralama yapıyor

Genellikle üst düzey kişilerin ve yurtdışından gelen üst düzey yöneticilerin kiralamayı tercih ettiği lüks araçlar yılda 6 bin kişi tarafından kiralanıyor.

Inter Limousine Service de Inter One, Özel Günler, Inter Night adını verdikleri yeni paketler oluşturarak, araç filosunu büyüterek daha çok insana hitap etme çalışmaları yapıyor.

Sektörün en büyük firması olma özelliğine sahip olan Inter Limousine bünyesinde, 9 adet E serisi Mercedes, 2 adet C serisi Mercedes, 4 adet S serisi Mercedes, 3 adet

Cadillac Limousine, bir tane de Mercedes Sprinter minübüs bulunuyor. Bununla birlikte 10’a yakın da Renault Megane otomobil filolarında bulunuyor. Şirket 12 şöförü ile müşterilerine hizmet veriyor.

Inter Limousine Service, 1980’li yıllardan bu yana aralarında Microsoft’un Başkanı Bili Ga-tes’in de bulunduğu yüzlerce ünlüyü arabaları ile ağırladı ve ağırlamaya da devam ediyor.

İstanbul’da en az 100 kiralanabilir lüks aracın bulunması gerektiğini belirten Usluer, araç kiralamada süre 5 saatin üzerine çıkarıldığı taktirde girişimcilerin daha çok kazanma şanslarının olacağını söylüyor. Kiralama daha ekonomik özel günlerde, sevgililer gününde, düğünlerde, nişanlarda şehir trafiği, otopark, benzin masrafları gibi bir çok faktör göz önüne alındığında araç kiralamak çok daha kârlı bir hale geliyor.

Son dönemde yapılan özelleştirmeler, uluslararası kongreler, Formula 1 yarışları İstanbul’da şoförlü araç kiralama sektörünü geliştiren etkinlikler arasında yer alıyor.