Su bayiliği dükkanı açmak;

İkamet ettiğiniz bölgede damacana su dağıtımı için ufak bir işyeri açmayı düşünebilirsiniz. Su basit bir iş gibi görülsede aslında kâr marjı yüksek, müşterisi bol sürekli işlerden biridir. Su bayiliği veren firmalar ile görüşerek sizde su bayiliği alabilir, su dağıtım işinden iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

Su bayiliği dükkanı açmak için neler gerekir;

Su dağıtım dükkanı açmak için öncelikle bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurup, nerelerde dükkanın açılabileceği, herhangi bir engeli olup olmadığı hakkında bilgi almanızda ve gerekli belgelerin neler olduğunu öğrenmeniz gereklidir.

Daha sonra su dağıtımı yapan bir firma ile görüşerek anlaşmanız, bayilik şartlarını görüşmeniz ve sözleşme imzalamalısınız. Büyük firmalar genelde iş yerinin açılışında bölgeye göre ortalama 500 veya 1000 damacana suyu bedava verip, daha sonra içeri dışarı yaparak çalışırlar.  Bu sebeple en uygun fiyata en fazla açılış için su veren ve piyasada ismi bilinen bir firma ile çalışmanız daha mantıklıdır. Piyasada şuan yüzlerce firmanın olduğu düşünülürse marka yapmış firmaların suları diğerlerine oranla daha çok tercih edilir. Tabi bayilik alabilmeniz içinde firmaya belli bir miktar para ödemeniz yada teminat mektubu vermeniz gerekebilir.

Dükkanın belirlenmesi;

Su dağıtım dükkanınız müşterilerinize ne kadar yakın olursa, dağıtım işi okadar kolay olur. Satış yapacağınız dükkanınız eğer çok büyük değilse çok uzak olmayan çarşı dışında basit bir dükkanı depo olarak belirleyin.  Anlaşma yaptığınız firmanın su deposu dolum tesisi eğer ikamet ettiğiniz yere uzaksa, her ürün talebinizde nakliye parası ödemek zorunda kalırsınız. Bu sebeple 100 damacana su alarak ayda 20 defa su almak yerine, 1000 damacana su alıp depolamak ve ihtiyaç olduğunda depodan alarak kullanmak nakliye maliyetinizi düşürecektir. Eğer kendinize ait dükkanınız varsa, yerleşim yerlerine yakınsa ve suları depolayacak kadar büyükse sorun yok.Su bayii için gerekenler ve ortalama giderler;

Bu giderler ortalama olup, dükkana, anlaştığınız firmaya ve sizin tercihinize göre değişkendir.

Dükkan giderleri :   2000Tl.
Bilgisayar yazarkasa masa sandalye koltuk vs. : 5000Tl.
Damacanalar        :   2000 Tl.
Su dağıtım aracı  :   15000 Tl.
Ruhsat / vergi      :    1000 Tl.
Ortalama : 25 000 TL.

Su dolum ücreti :  Ortalama nakliye dahil 1 – 1,5 Tl.
Su satış ücreti : 4- 7 Tl.
Boş damacana : 5 – 7 Tl.

Su dağıtım bayii için tavsiyeler;

İşyeriniz e su dağıtımı için bir motorsiklet ve A2 ehliyetli bir eleman almanız yakıt giderlerini düşürecektir.
Devredilen bir su bayiliğini almanız size hazır müşteri potansiyeli sağlayacaktır.
Müşteri suyu bitmeden önce sizi aramaz ve su bittiği gibi sizi arayarak suyun teslim edilmesini ister. Bu sebeple dağıtımınız ne kadar hızlı olursa o kadar çok müşteri kazanırsınız.
Yaz aylarında bölgede bulunan düğün salonları, oteller, piknik alanları, vs. yerler ile toptan fiyatına anlaşmanız büyük kâr sağlar. Özellikle lokantalar restaurantlar sizden buzdolabı isterler, eğer bu işe uzun yıllar devam edecekseniz firmanız ile anlaşarak buzdolabı temin etmeniz ve müşterilerinize teslim etmeniz gereklidir.
Güler yüzlü su dağıtım elemanları ile çalışmanız size büyük yarar sağlar.
Su daha çok yaz aylarında satılır. Bu sebeple yazın bol bol reklam yapmalı, bakkal, market, tekel bayii, büfe vb. işyerleri ile görüşerek müşteri potansiyelinizi arttırmalısınız.
Firmanızda damacana haricinde 5 1,5 ve 0,5 litrelik sularda mevcutsa, pet grubu su satışı da yapınız. Damacana dan daha kârlı olduğunu göreceksiniz. Hayırlı işler dileğiyle..