Youtube, kurulduğu yıllarda yalnızca bir video paylaşım mecrası iken, günümüzde artık yediden yetmişe herkesin sadece video paylaşmayıp; müzik, canlı yayın ve benzeri işlerini yayınladığı bir platform. Live özelliği ile, belli başlı pek çok kurumsal kanalın canlı yayınını da yapabilen, yani bir nevi “stream” görevi gören Youtube, özellikle Google’ın satın almasından sonra bu denli gelişip büyüdü. Günümüzde, tek bir Google hesabı ile pek çok işimizi görebilmemiz de cabası.

Youtube üzerinden kanallar açarak eğlenceli incelemeler, videolar yayınlayan pek çok kanal var ve ezelden beri gelen bu yayıncılık işi son zamanlarda bi’ hayli fazlalaştı. Bunun tek sebebi elbette insanların eğlenmesi ve videolarını yayınlaması değil; aynı zamanda yayınladığı bu videolardan para kazanabilmesi. Evet, artık her insan yüklediği videolardan para kazanabiliyor.


Youtube Adsense ile Para Kazanmak


 

Google Adsense, Google Youtube’u satın aldıktan sonra hizmetlerinde bir yeniliğe giderek bir de video kanalı adsense özelliği ekledi kendine. Buna da Youtube Adsense adını taktı. Artık, videoların başında, sonunda, ortalarında beliren Youtube reklamları, aldı başını gidiyor ve her videonun sağlayıcısı olan kişi ve Youtube, bu reklamlardan pay alıyor. Elbette, pastadan en büyük payı Youtube ve Google alıyor ancak Youtuber’lar da kazanmıyor değil.


Youtube Adsense’den Nasıl Para Kazanılır?

Öncelikle yapmanız gereken kendinize bir kanal açmak. Akabinde, yapacağınız işler basit gibi görünse de aslında epey zorlaşabiliyor. Zira, Youtube Adsense ve Youtube Yayıncılık sektörü artık o kadar kolay para kazandırmıyor. Kanallar arttı, çekici olan her türlü şey zaten yapılıyor ve artık kanalınızdaki videoların gerçekten ilgi çekmesi gerekiyor. Aksi durumda, pek de elle tutulur paralar kazanamıyorsunuz bu sektörden. Velhasıl, kanalı açtıktan sonra adam akıllı bir kanal formatı şart. Bu kanal formatı ile yapacağınız, çekeceğiniz ve hazırlayacağınız videolar ilgi çekici, odak bir kitle hedefli olmalı. Kendine has bir kanal Youtube kullanıcıları tarafından tutulduğu vakit, akıl almaz paralar kazanabilmeniz su götürmez bir gerçek.

Siz de, Youtube yahut internet ile ilgili bir kullanıcı iseniz, Youtube Adsense hakkında Youtube üzerinden bilgi alabilir ve çalışmalarınızı bu yönde ilerletebilirsiniz.