Yatırım yapmak isteyen girişimcilerin heyecanla beklediği yurtdışına franchise sistemi ile bayilik veren firmaları sizler için araştırdık ve böyle bir yazı dizisi hazırladık. Pek çok değişik sektörde faaliyet gösteren firmalar artık yurtdışına açılmak ve uluslar arası bir kimlik kazanmak istiyorlar. Bunun için uygun görülen en iyi yöntem ise bayilik vermek. Bakalım son duruma göre hangi firmalar yurtdışı bayi arayışı içine girmişler;

1.  Çilek Mobilya:

Çilek Mobilya’ nın 66 ülkede mağazası bulunuyor. Bu ülkeler arasında Azerbaycan ve Kazakistan da var. Şirket Türkmenistan’ ın başkenti Aşkabat’ ta ikinci mağazayı açmak üzere çalışmalara devam ediyor. Çilek Mobilya’ nın Kazakistan’ da bulunan mağazalarının 3 tanesi Almatı’ da, 2 tanesi Astana’ dave yine 3 tanesi Bakü’ de bulunuyor. Bu mağazaların tamamı franchise sistemi ile açılmış. Çilek Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Çilek; önümüzdeki günlerde Özbekistan’ ın Taşkent şehrinde ve Kırgızistan’ ın Bişkek şehrinde mağaza açacaklarını belirtiyor. Muzaffer Çilek bayilik verecekleri firmalarda aradıkları özellikleri şöyle belirtiyor; ‘’Mobilya sektöründe güçlü bir ağı olması gerekiyor. Hemen bayilik vermiyorlar. Kriterlere uygun bayi adayları ile sıkı bir iş planı belirleyip bu plan dahilinde hareket ediyorlar. Bayi adayından teminat mektubu istiyorlar. Mağaza büyüklüğünün 100 ile 300 m2 arasında olması gerekiyor. Depo, teslimat ve montaj ekibi olan ve satış kampanyalarını destekleyebilecek olan bayi adaylarına öncelik veriyorlar.’’ Çilek Mobilya Mağazası açmanın maliyeti yaklaşık olarak 200 bin Euro civarında. Firma, bayi adaylarına teşhir ürünlerini indirimli olarak veriyor. Açılacak olan mağazanın dekorasyonunda maddi destek sağlayan Çilek Mobilya yetkilileri satış elemanlarının eğitimi konusunda da destek sağlıyor.

2. Ramsey:

Yurtdışına bayilik vermek isteyen ikinci bir firma da Ramsey Firması. Ramsey’ in Türki Cumhuriyetlerdeki satış noktalarından ikisi Bakü’ de bulunuyor. Türki Cumhuriyetlerde bulunan pek çok mağazasını franchise sistemi ile açan Ramsey bu bayi ağını daha da büyütmeyi planlıyor. Ramsey Marka Direktörü Zeynep Aksu, Kazakistan, Özbekistan ve Azerbaycan’ da bulunan mağaza sayısını artırmayı planladıklarını belirtiyor. Kırgızistan pazarına da önümüzdeki günlerde girmeyi planlayan Ramsey franchise adaylarından teminat mektubu istiyor. Mağaza büyüklüğünün 100 ile 200 m2 büyüklüğünde olmasını uygun gören firma yetkilileri, metrekare başına dekorasyon ücretinin yaklaşık 700 Euro olduğunu olduğunu ve yine her metrekare için 700 Euroluk ürün alınması gerektiğini belirtiyorlar. Zeynep Aksu, yurtdışında verilecek olan bayiliklerde vitrin dizaynından reklam kampanyalarına kadar pek çok konuda destek vereceklerini ifade ediyor.


3.Çift Geyik Karaca:

Çift Geyik Karaca Firması’ nın henüz yurtdışında bir bayisi bulunmuyor. Fakat 2013 yılı itibariyle uluslar arası arenada boy göstermek isteyen firma yurtdışı bayilik vermek için kolları sıvamış bulunuyor. Özellikle Türki Cumhuriyetlerde en az 10 bayi mağazası açmayı planlayan firma, bu ülkelerin iklim özelliklerine göre üretim yapmayı planladıklarını belirtiyor. Öncelikle erkek ürünlerine yer verecek olan firma 2014 yılından itibaren bayan ürünlerine de yer vermeyi planlıyor. Mağaza büyüklüğünün en az 250 m2 olmasını uygun gören Çift Geyik Karaca Firması bu büyüklükte bir mağazanın açılış maliyetinin yaklaşık olarak 500 bin dolara dizayn edilebileceğini belirtiyor. Firmanın bayi adaylarına sağlayacağı destek ise bölgesel reklam desteği, personel eğitim desteği, bölgesel ürün desteği, dekorasyon mimari proje desteği ve kampanya çalışmalarını içeriyor. 


4. Bürotime Ofis Mobilya:

Yaklaşık 35 ülkeye ihracat yapan firmanın en çok müşterisi Türki Cumhuriyetlerde bulunmaktadır. Türki Cumhuriyetlerde bulunan mağazaları bayilik sistemi ile açmış olan Bürotime, daha geniş alanlarda bayi ağını genişletmeyi planlamaktadır. Bürotime Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Tosunoğlu, yeni girişimci adayları aradıklarını ve girişimci adayının sahip olması gereken en önemli özelliğin pazara hakim olması gerektiğini belirtmektedir. Girişimci adayının Bürotime’ dan bayilik talep ederken belli bir ciroyu garanti etmesi ve belirlenen miktarda teminat mektubu vermesi gerekiyor. Bürotime mağazası açmak için başlangıçta yaklaşık 100 bin dolara ihtiyaç duyulmaktadır. Açılacak olan mağazanın dekorasyon ve reklam harcamaları Bürotime tarafından karşılanmaktadır.


5.İpekyol:

Türki Cumhuriyetlerde henüz bir mağazası bulunmayan İpekyol’un bu konuda hazırlıkları tam gaz devam etmektedir. Türki Cumhuriyetlere İpekyol ve Twist markaları ile girmeyi düşünen firma ilk mağazasını Astana’ da açmayı düşünüyor. İpekyol Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, Türki Cumhuriyetlerde güçlü bir partner aradıklarını ve master franchise vermeyi düşündüklerini belirtiyor. Bayi adayında aradıkları en önemli özelliğin perakende deneyimi olduğunu belirten Ayaydın, bayi adayının seçeceği personeli eğittiklerini, lojistik destek sağladıklarını, dekorasyon projelerini kendi mimarlarının çizdiğini belirtiyor. Mağazanın büyüklüğüne ve lokasyonuna karar veren firmanın başlangıç için gerekli yatırım maliyeti hangi ülkede olduğuna göre değişiyor. 


6.NT Kırtasiye:

Kitap ve kırtasiye sektörünün liderlerinden olan NT Kırtasiye’ nin Türki Cumhuriyetlerde pek çok mağazası bulunmaktadır. Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan’ da pek çok mağazası bulunan firma daha geniş bir kitleye ulaşabilmek için yeni bayilikler vermeyi planlamaktadır. NT Genel Müdür Yardımcısı Lütfü Limon’ un ifadesine göre pek çok bayilik vermeyi planlayan firma bu bölgede kitap ve kırtasiye alanında yatırım yapan tek Türk firma olma özelliğini de taşıyor. Yurtdışı pazarında yer almak isteyen yatırımcılara destek vermeye hazır olduklarını belirten NT Yetkilileri, bayi adaylarını pek çok konuda destekleyeceklerini belirtiyorlar.