En Uygun Hazır Çim Hizmeti Burada

  Hazır Çim Hizmetlerini sizler için listeledik.  Enuygunfirmalar.com 'da Hazır Çim ile hizmet veren yaklaşık adet   Hazır Çim üyemiz mevcuttur. Hizmet verenlerimizden en iyi şekilde faydalanmak için  Hazır Çim listesi üzerinden ilgilendiğiniz hizmet verenin üzerine tıklayarak geçmişte Hazır Çim ile ilgili hizmetlerini inceliyebilirsiniz.

Hazır Çim Nedir?

Hazır çimler, çim çiftliklerinde en uygun çim tohumları ile üretilen çim ruloları ya da karo ebatlarında kesilen doğal canlı yapıdaki çimlerdir. İstenilen bahçe ya da alana serilerek veya döşenerek çimlendirme yapılmaktadır. Villa bahçelerinde, spor alanlarında, parklarda sadece birkaç saat içerisinde serilebilen ve yumuşak, temiz ve güvenli bir hareket alanı sunarak yoğun güçlü kökleri ile yaşayan ve canlı yeşil renkleri ile güzel bir görüntü sunan natural halılardır.


Hazır Çim İşlemi Nasıl Uygulanır?

Hazır çim işlemi uygulandıktan sonra biçme işlemi uygulama sonrasındaki en önemli adımlardan biridir. Hazır çim döşendikten ortalama olarak bir hafta sonra biçilmelidir. Mevsime göre biçme süresi uzayıp kısalabilmektedir. İlkbahar ve sonbahar aylarında haftada en az bir biçim yapılması gerekirken yaz aylarında bu süre 10-15 günde bire kadar uzayabilir. İlk biçme işlemi çok önemlidir. Hazır çim ilk biçme işleminde yüksek ayarda biçilmeli, daha sonra ise aşamalı olarak çimin yüksekliği düşürülmelidir. 

Çim biçme makinasının bıçağı keskin olmalıdır. Tek seferde çimin en fazla 1 /3’ü kesilmelidir Biçme makinesinin bıçakları ise 2,5-3 cm yüksekliğe ayarlanmalıdır. Çim biçme sıklığı da çimin güzelliği ve sağlıklı oluşu açısından çok önemlidir.  


Hazır Çim İşleminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

En önemlisi rulo hazır çimin satın alındığı yer ile uygulanacak alanın aynı iklim koşullarında olması gerekmektedir. Hazır çim yetiştirildiği iklim şartlarından alınıp çok farklı bir iklime adapte edilmeye çalışılırsa çim adaptasyon sorunu yaşar ve sonuçlar istenildiği gibi olmayabilir. Taşıma esnasında hazır çimlerin zarar görmemiş olması önemlidir. Uygulama aşamasında ise hazır çimin uygulanacağı toprak alanın önceden iyi hazırlanmış bir zemin olması gerekmektedir. Alt zemin iyice sulandıktan sonra nemli bir zemine hazır çimin serilmesi gerekmektedir. Serildikten sonra bir silindir vasıtasıyla üzerinden geçilerek hazır çimin toprağa iyice tutunması sağlanmalıdır. Uygulama yapıldıktan sonra sulama işlemi önem taşımaktadır. 

Suyun toprağın 10 cm altına girecek kadar verilmesi gerekir. Sulama sıklığı da diğer önemli konudur. Bu ise bölgeye ve kullanım sıklığına bağlı olarak değişebilir. Hazır çim uygulanmasının ardından yaklaşık olarak 2 hafta boyunca düzenli sulama yapılmalıdır. Bu sayede hazır çimin yetiştirildiği yerden gelirken kesilen köklerinin işlemin uygulanacağı zemine adapte olup kök salması mümkün olur. Çimin zemine uyumunun kontrolü için 15 gün sonunda çimi kaldırıp bakmak gerekir. 

Hazır çim zemine tutunmuş olsa da daha iyi sonuç almak için yaklaşık 2 ay daha beklenmesi daha sağlıklı olacaktır. Hazır çimin alandaki halı görevini görmesi sebebiyle yapısının da bu formatta olmasına dikkat edilmelidir. Kısa kesilmiş, düzgün, bakımlı, boş alanları olmayan ve koyu yeşil renkte olmasına dikkat edilmelidir.