En Uygun Src Belgesi Hizmeti Burada
Firma Lokasyon Puan Fiyat
Özel Erkal Ulaştırma Hizmetleri Mesleki Eğitim Ve Geliştirme Kursu
Src Eğitimi..
/İZMİR 0 İletişim
Kars Src Kursu
Src Vesikası..
/KARS 0 İletişim
Yalçın Src Eğitim Hizmetleri
Src Vesikası..
/KONYA 0 İletişim
Und Eğitim
Src Mesleksel Yeterlilik Eğitimi..
/MERSİN 0 İletişim
Tuzla Adr
Src Dokümanı..
/İSTANBUL 0 İletişim
Hayırlı Eğitim Merkezi
Src Dokümanı..
/İSTANBUL 0 İletişim
Özel Erdem Src
Src Dokümanı..
/DENİZLİ 0 İletişim
Meskom Eğitim & Danışmanlık
Src Dokümanı..
/BURSA 0 İletişim
Özel Çetinler Eğitim Kurumları
Ody - Üdy ve Src Vesikası..
/İSTANBUL 0 İletişim
Tema Src
Src Vesikası..
/ERZURUM 0 İletişim

ERZURUM  Src Belgesi Hizmetlerini sizler için listeledik.  Enuygunfirmalar.com 'da ERZURUM Src Belgesi ile hizmet veren yaklaşık 146 adet ERZURUM  Src Belgesi üyemiz mevcuttur. Hizmet verenlerimizden en iyi şekilde faydalanmak için  ERZURUM Src Belgesi listesi üzerinden ilgilendiğiniz hizmet verenin üzerine tıklayarak geçmişte Src Belgesi ile ilgili hizmetlerini inceliyebilirsiniz.

SCR BELGESİ NEDİR VE NASIL ALINIR ?Bilindiği üzere gerçek ismi Mesleki Yeterlilik Belgesi olan SCR, kanunun 4925 sayılı taşıma yönetmelik usulüne göre, karayollarında ticari araç kullanan tüm sürücülerin alması mecburi yeterlilik belgesidir. Bu belgenin alınması yasal zorunluluk olup, Scr belgesi olmayan sürücülere yüksek miktarda cezai işlem uygulanmaktadır. Bu ceza uygulaması sadece aracın şoförüne değil, araç sahibi içinde geçerlidir.
Scr Belgesi 5 ana kategoride verilir.


  • Scr-1: Bu belge Uluslararası Yolcu Taşımacılık için verilmektedir.
  • Scr-2: Yurt içi yolcu taşıma için gerekli olan yeterlilik belgesidir.
  • Scr-3: Uluslararası eşya ve yük-kargo taşınması için alınmaktadır.
  • Scr-4: Yurtiçin eşya-yük-kargo taşımacılığı için bu belge zorunludur.
  • Scr-5: Tehlikeli malların karayollarında taşınma işlemlerinde kullanılan yetkinlik belgesidir. Tüm Scr belgelerinin içerisinde SCR-1 belgesini alan kişi Scr-2 belgesini ve Scr-3 Belgesini alan kişi de Scr-4 Belgesini almış sayılmaktadır.

Bilindiği gibi Şubat 2003 yılından daha önce C-D-E Sürücü belgelerinden birine sahip olan ve Scr belgesi almak isteyen kişilerin sınavsız olarak bu belgeyi almaya hakları vardır.


Tüm bunların yanı sıra Pisikoteknik geçerlilik belgesi denilen, sürücünün bilişsel ve pisikomotor yetkinliğini ölçen testler tarafımızca yapılmaktadır. Özellikle yurtdışı ve uluslararası taşımacılıkta alınması mecburi olan bu belge ile adayın duyu koordinasyonu ölçülmekte ve sürücünün testlere verdiği tepkiler ile ölçüm yapılmaktadır. 

Src Belgesi Nasıl Alınır

Src Belgesi Nasıl Alınır

Src belgesi başvurusunda bulunacak şahısların ehliyet alış tarihine göre başvuru şekli değişir. 25 şubat 2003 den önce ehliyet almış şahıslardan C-D-E sınıfı ehliyeti olanlar direk başvuru yapıp src belgesi sahibi olabilirler. 2003 öncesi B sınıfı ehliyeti olanların ise yeni yayınlanan yönetmelik gereği yine bu tarihe kadar en az 90 günlük sigorta veya bağkur prim ödemelerinin olması halinde sınava kursa girmeden src belgesi alma hakları vardır. Karayolu taşıma yönetmeliğinin geçici 2. maddesi çerçevesinde düzenlenen muafiyet kapsamında src belgesi başvurusu tarihleri kriterlerine uymayan şoförlerin src belgesi almak için kurs ve ardından sınava girerek başarılı olmaları gerekmektedir.

Src belgesi kurs dönemi 30 saatlik bir ders programının ardından kursu başarı ile tamamlayan kursiyerlerin bakanlığın 3 ayda bir yaptığı sınavda en az 60 puan almaları halinde başarılı kabul edilip kendilerine src belgesi düzenlenir. 50 soru üzerinden yapılan sınavda 30 soruyu doğru olarak cevaplandıran aday başarılı kabul edilir. Src belgeleri 4 grupta incelenir. Kullanılan aracın cinsi, yapılan taşımacılığın şekline göre alınması gereken src belgesi türü değişir.

Src 1 belgesi : Uluslar arası yolcu taşımacılığı

Src 2 belgesi : Yurt içi yolcu

Src 3 belgesi : Uluslar arası yük ve eşya

Src 4 belgesi : Yurt içi yük ve eşya taşımacılığı belgesidir.

Src 1 belgesini alan şoför src 2 belgesini almış sayılır. Src 3 belgesini alan şoförde Src 4 belgesini almış sayılır.