Teklif Al

Akupunktur

Akupunktur Hakkında Bilgiler

* Akupunktur Nedir?

Akupunktur vücutta belirli noktalara iğne batırmak suretiyle çeşitli hastalıkları tedavi etme metodudur. Akupunktur teorisine göre tüm vücudumuzu ağ gibi saran kanallar ve bunlar üzerinde de belirli noktasal bölgeler bulunmaktadır. Bu kanallar ve noktalar üzerinde chi adı verilen hayat enerjisi de diyebileceğimiz bir enerji akışı olmaktadır. Bu akıştaki herhangi bir bozulma hastalıkların oluşmasına neden olur. Akupunktur iğneleri ile bu kanal ve noktalara müdahale edilerek akış düzenlenmekte ve kişi tedavi edilmektedir. Yan etkisi olmayan tek kullanımlık steril iğnelerle uygulanan ve inanıldığının aksine çok ağrılı olmayan bir yöntemdir.                                                     


5000 yıldan beri uygulanan bu tedavi şeklinin pek çok hastalığın tedavisinde veya tedavisinin desteklenmesinde modern tıbba destek olarak kullanılabileceği son yıllarda batıda yapılan araştırmalar sonucunda kabul görmüş ve bilimsel bir tedavi metodu olarak yerini almıştır.

Ülkemizde 1991 yılından sonra ; bu konuda eğitim almış ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış doktorlar tarafından uygulanması gereken bir yöntem olarak kabul edilmiştir.

Akupunktur tedavisinin pek çok uygulama şeklinden birisi de kulak akupunkturudur. Kulağa iğne batırmak yoluyla uygulanan bu teknik kaynağını doğudan almakla birlikte Batıda (Fransa ve Almanya) geliştirilerek ve yaygınlaştırılarak kullanım alanına girmiştir.


Giderek teknoloji de bu tedavi metodu ile buluşturularak elektro-akupunktur, lazer-akupunktur gibi yöntemler hastaların kullanımına sunulmuştur.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 1979 Aralık ayında yayınladığı dergi ile akupunkturun bilimsel bir tedavi metodu olduğunu teyid etmiş ve akupunktur ile tedavi edilebilen hastalıkların listesini yayınlamıştır.

.

* AKUPUNKTUR TEDAVİSİ İÇİN ÖNERİLER NELERDİR ?

KUPUNKTUR TEDAVİSİ İÇİN ÖNERİLER

Akupunktur Tedavisi vücudumuzun enerjetik sistemi ile gerçekleşen bir tedavi metodudur.  Bu nedenle bu tedaviden önce ve tedavi sırasında en fazla faydayı elde edebilmek için aşağıdaki önerilere mümkün olduğu kadar uymaya çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer önerileri uygulamakta zorlukla karşılaşır veya gerçekleştirmekte özenli olamazsanız lütfen üzülmeyiniz ve bunun tedavinizin düzenini aksatmasına izin vermeyiniz.


TEDAVİ ÖNCESİ:

-Günde en az 2-2,5 litre sağlıklı , soğuk olmayan ve temiz su içmek (yaz aylarında daha fazla olabilir) ; bu öneri genel sağlık açısından da faydalı bir uygulamadır. Yemek sırasında su veya diğer sıvıları almanız sindirimi zorlaştıracağı için, lütfen yemek aralarında içiniz. Kola, gazoz gibi içecekler suyun yerini alamaz.

-İmkan olursa gelmeden bir duş almanızı ve psikolojik olarak da kendinizi tedaviye hazırlamanızı tavsiye ederiz. Bu negatif enerjilerinizi topraklamak için iyi bir yöntemdir. Akupunktur bir ‘inanç tedavisi’ değildir, ‘etkili olması için inanmak gerekir’ fikri yanlıştır , aksi takdirde hayvanlarda da etkili olamazdı. Ama cerrahi de dahil tüm tedavi şekillerinde, hastanın doktoruna ve tedavi yöntemine güvenmesi ve iyi olacağına ilişkin inançları, vücudun hastalıkla mücadele eden mekanizmalarını harekete geçiren önemli bir faktördür.


TEDAVİ SIRASINDA:

-Tedavinin kalıcı olabilmesi için lütfen düzenine özen gösteriniz. Herhangi bir aksama durumunda görüşerek  yeni düzenleme yapmakta size yardımcı olabiliriz. Akupunktur ve benzeri bütüncül tedavi metodlarında doktor, tedavi olan kişinin doğasında bulunan iyileştirici faktörleri harekete geçirmektedir. Bu nedenle doktor kadar hasta da tedaviye aktif bir şekilde katılmaktadır.

-Tedavi süresince doktorunuz başka şekilde öneriler vermediyse şu gıda ve maddeleri tüketmemeye veya en az tüketmeye gayret ediniz: Et ve et ürünleri; salam, sosis, sucuk vs, şeker ve şekerli gıdalar , çikolata, yer fıstığı, kahve, siyah çay, süt ve süt ürünleri, her türlü rafine, işlenmiş, konserve gıdalar, kola,gazoz gibi içecekler, beyaz ekmek,  rafine tuz, alkollü içecekler, sigara, katı yağlar, ayçiçeği yağı, mısır ve yağları, susam içeren gıdalar, ve sizde allerji yaptığını bildiğiniz gıdalar, mikrodalga fırında ısıtılmış gıdalar

-Rahat bir şekilde tüketilebilecek gıdalar : Bol sebze , meyve  (mümkünse her ikisinin de suyu ), rafine tuz yerine işlenmemiş deniz tuzu, zeytinyağı, keten tohumu yağı, beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği (özellikle ekşi mayalı) , sıcak içecek olarak yeşil çay, adaçayı veya doktorunuzun önereceği diğer bitkisel çaylar…

Meyveleri yemek aralarında , mide boşken almak gereklidir.

-Solunum egzersizleri ve günlük egzersizler de tedavinizin etkinliğini arttıracak yöntemlerdir. 

En doğru bilgi için lütfen Doktorunuza danışınız.

.

* Solunum Egzrsizi Nedir ?

KARIN (DİYAFRAM) SOLUNUMU  EGZERSİZLERİ

İnsanların büyük bölümü akciğerlerinin sadece bir kısmını kullanarak nefes alıp verir ve alabileceğinden daha az oksijenle yetinmek durumunda kalır. Stresli , egzersizsiz yaşam tarzı, toprak, hava, su ve gıda kalitesindeki bozukluklarla birleşince, doğru olmayan solunum tarzı hastalıkların oluşmasında uygun ortamın sağlanmasına yardım eder. İnsan bebeklik döneminde diyaframını kullanarak, doğru bir şekilde nefes alıp vermektedir. Daha sonra bu yetenek geliştirilmediği için yok olur ve yaşam koşulları insanı daha sığ, yüzeysel ve hafif nefes almaya adeta zorlar.

FAYDALARI ;

Diyaframı kullanarak akciğerlerimize daha fazla hava ve dolayısıyla oksijen almak ve diyaframın hareketi ile karın içi organların hareketi ve onların bağlı olduğu bağ ve tendonların gevşemesi söz konusu olacaktır. Bu durum migren, konsantrasyon ve dikkat bozukluğu, stres, depresyon, uyku bozuklukları, unutkanlık, kabızlık, gastrit  ve daha pek çok hastalığın tedavisinde ve immun (bağışıklık) sistemin güçlendirilmesinde destekleyici rol oynar.


NASIL UYGULANIR?

Ayakta , oturarak veya sırtüstü yatarak diyafram solunumu egzersizlerini uygulamak mümkündür. Otururken veya ayakta uygulandığında temel husus sırtın düz , yere dik olması ve omuzların kasılarak gerilmesinin, kaldırılmasının önlenmesidir. Omuzlar düşük olmalıdır.

Yatarak uygulandığında başın ve dizlerin altına yastık koyularak desteklenmelidir.

\"\"

Önce derin bir nefes vererek akciğerler boşaltılır. Her iki el karında üst üste veya bir el karında bir el göğüste olacak şekilde nefes alıp verildikçe karnın hareketi fark edilmelidir. Diyafram nefesi doğru uygulandığında, nefes alma ile akciğerlerin hava dolması neticesinde diyafram aşağı doğru inerek karın organlarını iter ve karın şişer, nefes verme ile tersi olur ve karın içe doğru hareket eder. Başlangıçta bilinçli olarak bu yapılmalı ve kişi nefes aldığında karnını şişirip, nefes verdiğinde içeri çekmelidir. Solunum yavaş ve derin olmalıdır.

Başlangıçta günde 5-10 dakika, 2-3 kez uygulanmalı giderek miktar arttırılmalıdır. İlk başlarda bu egzersizi uygulamak yorucu olabilir. Ancak devam edildikçe daha kolay ve otomatik hale gelecektir.

DİKKAT !: Çok sık veya hızlı nefes alınıp verilirse baş dönmesi ve kramplar oluşabilir. Bu durumda egzersizi sonlandırmak gerekir.

.

* Akupunktur Felsefesi Nedir ?

Yaşamın Hedefi olarak SAĞLIK:

Akupunktur tedavisi  ve teorisinin batılı eğitim almış doktorlar ve hastalar tarafından anlaşılması kolay değildir. Bu nedenle tedavi olabilmek için ‘akupunktura inanmak’ gerektiğinden bahsedilir. Oysa bu bir inanç tedavisi değil, kelimenin gerçek anlamıyla tıbbın ilkelerine uygun olan bir bilim ve bir sanattır. Bir bilimdir çünkü uygulanmak için belirli bir bilgi birikimini, kuralları ve uygulamaları içeren bir  sistemi vardır. Bir sanattır çünkü her hasta kendi içinde farklı bir unsur olarak ele alınır. Bu tedavinin inceliklerini ve teorisini anlayabilmek için insanın yapısına daha farlı bir bakışla yaklaşmak ve onun önerdiği anatomik ve enerjetik yapıyı  (kabul etmeye değil belki ama) anlamaya çalışmak gereklidir. Bunun için de bu tedavinin kaynaklarını oluşturan  felsefi kökleri ile temas etmek şarttır.

Doğu ve Batının klasik bilgelik kaynakları; insanı daha ince (sutil) planların bir ifadesi olarak ele alır. İnsan da evrenin bir parçası olarak onun dahil olduğu evrensel yasalara tabi olmak durumundadır. Tüm evren zıtlıkların uyumlu birlikteliğini içerir. Kadın-erkek, artı-eksi, üst-alt, beyaz-siyah gibi görünür ikilikler bu yasanın ifadelerinden bazılarıdır. Zıtlıklar birbirini bütünler ve dinamik bir birliktelik içinde birbirine dönüşür. Bu dönüşüm gerçekleşirken belirli aşamalardan geçer. Enerji (kabaca bu adı verebiliriz) 5 farklı form ve titreşim olarak (toprak,su, metal, ateş, ağaç) görünür dünyada kendini ifade ederken , tüm bu formlar ikilik halinde görünme ve birbirine dönüşme eğilimindedir.Gecenin gündüze, yazın kışa dönüşmesi ve tersi buna örnektir.  İnsan vücudunda da benzer zıtlıklar  mevcuttur ve bunların uyum içinde bulunması sağlıklılık anlamına gelir. Bu uyumun bozulması hastalıkların oluşumuna neden olur. Parasempatik- Sempatik sinir sistemi, kalbin dolması ve boşalması, nefes almak ve vermek bu ikilikler için anlaşılabilir basit örneklerdir ve bu ikilikler en alt düzeylere kadar iner.

\"\"

Akupunktur tedavisi insan vücudunda enerjetik planda mevcut olduğu varsayılan kanallar ve noktalara , iğnelerle temas etmek yoluyla zıtlıklar arasındaki bu dengesizlikleri uyumlaştırmak, kanallar üzerindeki enerji (chi) akışını kolaylaştırmak yoluyla kişiyi tedavi etmek iddiasındadır.

İnsanoğlu Evrenin bu yasaları içinde hareket ederken kendini  tanımak, anlamak, tecrübe ve bilgelikle kendini bütünlemek arayışındadır.

 Bu anlamıyla baktığımızda yaşamın hedefi gerçek anlamında bir sağlık oluşturmaktır. Sanatlar, bilimler ve tabi ki tıp da bunun araçlarından biridir. Hastalıklarımız ise bizim için birer öğretmen rolü oynar.

.

Crypto News