Teklif Al

Beton Dökümü

Beton Dökümü Hakkında Bilgiler

* BETON DÖKÜMÜ NEDİR?

Beton dökümü kavramı en çok inşaatlarda ve temel esnasında karşımıza çıkacak konulardandır. Beton dökümü bir bina bir yapı inşaatı esnasında ihtiyacımız olan sağlamlık için en gerekli olmazsa olmaz hususlardandır. İyi bir temeli olmayan binanın dayanaklılığından bahsedilemez. Beton dökümü de bu sebeple yapılan bir kalıp içerisinde belli teknik ve kurallara uyularak beton dökülmesi ve sağlamlaştırılması işleminin adıdır. 

.

* BETON DÖKÜMÜNÜ KİMLER YAPABİLİR?

Beton dökümü işlemi teknik bilgi ve ustalık gerektiren bir iştir. Bu sebeple alanında uzman inşaat ve beton ustaları tarafından beton dökümü işlemi yapılması gerekir. Zira beton dökümü alanında uzman olmayan bir şahıs, kalıbın doğruluğundan tutun da dökülmesi gereken miktar, öncesi ve sonrası aşamaları hakkına yetersizliği sebebiyle kötü sonuçlara sebebiyet verebilecektir.  


.

* BETON DÖKÜMÜ İŞLEMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR?

Beton dökümünün az önce de söylediğimiz gibi çok fazla püf noktası, inceliği ve dikkat edilmesi gereken kısmı bulunmaktadır. En belirgin olanlarını sıralamak gerekirse betonun döküleceği zeminin özelliklerine önem verilmesi gerekir. Örneğin toprak zemine beton dökümü işlemi yapılacaksa toprağın sıkıştırılması ve ardından dökümün yapılması gerekmektedir. Düzleştirilen toprak zeminin beton dökümünden önce nemlendirilmesi de gerekir. Fakat bu nemlendirme işleminde de 15 cm derinlik ölçüsüne dikkat edilmesi gerekir. 

Beton dökümünün yapılacağı kalıbın özellikleri gelmektedir. Burada da dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. En önemlisi kalıbın sızdırmadığından emin olunmasıdır. Kalıbın kötü olması ciddi sorunlar doğmasına sebep verebilecektir. Betonun döküm işleminin kalıp içerisinde dik biçimde yapılması ve dökümden sonra çatlakların oluşmaması için yapılması gereken işlemler gibi daha bir sürü önemli husus da bulunmaktadır.  


.

* BETON DÖKÜMÜ FİYATLARI NEDİR?

Beton dökümü işlemi yüksek maliyetlerde değildir. Çok sık kullanılan ve zorunlu bir uygulama olması sebebiyle de ortalama fiyatlarda olması sonucu orantılıdır. Beton dökümü işleminde malzeme, işçilik gibi ödeme kalemleri gündeme gelmektedir. Kullanılacak malzeme miktarı da işçilik ücreti de beton dökümü yapılacak alanın metrekaresine göre belirlenecektir. Bu sebeple beton dökümünün yapılacağı alanın genişliğine göre fiyat da belirlenecektir.  


.

* BETON DÖKÜMÜ ARDINDAN NELER YAPILMALI?

Beton dökümü işlemi ardından da yapılması gereken birkaç işlem gelmektedir. Bu betona bakım yapılmasını ve daha dayanıklı daha kaliteli bir temele sahip olunmasını sağlamaktadır. Temel olarak birkaç çeşitli kür yapılarak beton bakımı yapılmaktadır. Islak çuvallarla kür, su püskürtme ile kür gibi isimleri olan bakım yöntemleri betonu alıştırma ve sağlamlaştırma özelliği göstermektedir. Kimyasal birtakım maddeler ile de beton bakımı yapıldığını bilmekteyiz. Titreşim ve sarsıntılar gibi etkenlere karşı da dayanıklılık geliştirmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

.

En Uygun Beton Dökümü Hizmeti Burada