Teklif Al

Çeyiz Mağazaları

Çeyiz Mağazaları Hakkında Bilgiler

* Çeyiz Hazırlıkları Başladı Mı ?

Tüm genç kızların ortak kaygılarından biri çeyizdir. Çeyiziniz tamam ise evliliğe hazırsınız demektir.. tabii halk dilinde bu böyledir. Hatta bir çok kızımız, damat adayını bulmadan bile çeyizini tamamlaya başlar. Bu konuya milletçe itina ile özen gösteririz.
Günümüzde, çeyiz sadece bayanlara ait bir kavram olmak çıkmış erkekler içinde geçerli olmuştur. Bir çok çift tüm eşyalarını ortak halletse de yine de gelin adayları alması gerekenlerden bir türlü kurtulamazlar.
Bunlar genelde mutfak ve yatak odasına ait eşyalardır. Bu eşyalar gelin adayına zimmetlenmiş, gelin adayları da bunu bir görev olarak kabullenmiştir. Ne de olsa adettir, adet!

Çeyiz tamamlamak, zaman zaman hem maddi yönden hem de manevi yönden çok zor olabiliyor. Bu yüzden iyice araştırıp, sadece ihtiyaç olanları almakta fayda var.
Çeyiz almaya başlamadan önce, neyi aldınız veya neyi unuttuğunuzu kontrol etmek adına mutlaka bir çeyiz listeniz olmalı.

Yazının başında da belirtildiği gibi, çeyiz hazırlamanın hem maddi yönden hem de zaman yönünden zorlukları vardır. Özelikle evlilik tarihiniz belli ise ve de bu tarih yaklaşmış ise, iyice telaş sarar sizi. Bir de çalışan bir bayansanız işiniz biraz daha fazla zorlaşabilir.
Günümüzde e-ticaret sitelerinin artmasıyla insanlar, alacakları üründe saatlerce mağaza gezmelerine gerek kalmıyor. Bu yüzden zaman konusunda yeni nesil gelin adayları bu konuda biraz daha şanslı diyebiliriz. Teknoloji sayesinde almak istedikleri ürünü, 5 dakika gibi kısa bir sürede yerinden bile oynamadan alabilir. Evinde,İster iş yerinde, yolda, yolculukta nerede olursa olsun istediği ürünü kısa zamanda satın alabilir yada karşılaştırma yaparak fiyat analizi yapabilir. Yatak odası takımı, Nevresim takımı , yastık, yorgan, halı, perde, mutfak gereçleri, elektronik aletler, banyo için gereçler, avizeler derken bütçenizi düşünmek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden çeyiz listenizin yanı sıra bir de bütçe planlaması yapmanızda fayda var. Örneğin mutfak eşyalarına veya yatak odasına ne kadar harcama yapacağınıza dair bir planlama listesi hazırlayabilirsiniz. Hesabınızı daha iyi bilir, harcamalarınızı ona göre yapabilirsiniz.

.

* Çeyiz Hesabı Nedir?

Çeyiz hesabında, evlilik hazırlığında olan çiftlerin birikimlerinin, %20’ye varan oranda ve 5 bin tl  kadar devlet tarafından destek sağlanacak. Çeyiz hesabında 27 yaş sınırı vardır. 27 yaşından küçükler katılabilir, mavi kart sahibi olanlar, ilk kez evlenecek olanlar ve aynı zamanda da tabi ki Türk vatandaşı olanlar katılabilir.

Peki uygulamadan nasıl yararlanabilirim?

Tüm şartlara uyuyorsanız, nüfus cüzdanınız ile birlikte istediğiniz bir bankadan tl olarak mevduat hesabı ya da katılım fonu açtırmanız gerekir. Yalnızca bir tane hesap açabilirsiniz ve yaşınız 18 den küçük ise veliniz ya da vasiniz  açabilir.

Çeyiz hesabı için ne kadar ödemem gerekir?

Evleneceğiniz tarihten önce en az 3 yıl boyunca, aylık en az 100 en fazla 1000 tl yatırmanız gerekiyor.
Ödemeler aylık ve 3’er aylık şeklinde olabilir (üç ayda bir en az 300 en fazla 3 bin TL) halinde yapılabilecek. 3-4 yıl arasında yapılan ödeme tutarının yüzde 10’u kadar (devlet katkısı 4 bin TL’yi aşmamak koşuluyla) 4-5 yıl arasında yapılan ödeme tutarının yüzde 15’i (devlet katkısı 4 bin 500 TL’yi aşmamak koşuluyla), 5 yıl veya daha uzun süre yapılan ödeme tutarının yüzde 20’si kadar (devlet katkısı 5 bin TL’yi aşmamak koşuluyla) katkı alınabilecek.

Evlendiğiniz tarihten itibaren 6 ay içerisinde, ilk evlilik olduğuna dair nüfus müdürlüğünden alınacak belge ve nüfus cüzdanıyla birlikte bankaya başvurmanız gerekiyor, en geç iki ay içerisinde bankanızdan paranızı alabilirsiniz.

Hangi Koşullarda Çeyiz hesabı sona erer?

Eğer aylık olarak paranızı ödüyorsanız bir sene içerisinde (Çeyiz hesabı açtırılan tarihten itibaren 12 aylık süte) 3 kere ödeme aksatılması halinde, 3 aylık ödeme yapıyorsanız senelik 1 den fazla ödeme aksatılması, ya da bir dönem içerisinde 2 defa çeyiz içerisinden para çekilmesi, para çekildikten sonra hesapta kalan paranın yatırılması gerekenden en az tutarda olması durumlarında çeyiz hesabınız sona erer.

.

* Çeyiz Listenizi Hazırladınız Mı?

Gelin adaylarının yapması gereken ilk iş bir çeyiz listesi hazırlamak. Heyecandan eksiklerinizi unutabilirsiniz her şeyin yazılı olarak elinizde olmasında fayda var.

Biz sizin için bir çeyizde olması gerekenleri bir araya toparladık. Günümüz çeyizinde biraz abartmış olabilir ve ya eksikleri gözden kaçırmış olabiliriz. Artık o kadarını da siz yapın ????


ÇEYİZ LİSTESİ

Ev Gereçleri
İl yardım çantası
Ütü masası
Paspas seti
Leğen
Ütü
Tost makinesi
Kahve makinesi
Su ısıtıcı
Fritöz
Mutfak robotu
Blender Seti
Mutfak tartısı
Cezve takımı
Katı meyve sıkacağı
Elektrikli süpürge
El süpürgesi
Mikser
Saç kurutma makinesi
Banyo tartısı
Telefon


-Banyo Eşyaları
Banyo terliği
Sabunluk
Çöp kovası
Çamaşır sepeti
Tuvalet fırçası
Diş fırçalık
Havluluk
Tas
Mandal
Tuvalet kağıdı askısı
Çamaşır askısı
Çamaşır ipi
El havlusu asacağı
Bornoz asacağı ( veya bunlar için bir dolap )
Duş içine şampuanlık
Banyo halısı
Cam bezi
Su kovası
Küvet tıpası


-Mobilya & Aksesuarları
Salon takımı
Oturma Grubu
Yemek Odası Takımı
Sehpa Takımı
Yatak Odası Takımı
Banyo Dolabı
Ayakkabılık
Televizyon ünitesi
Mutfak masa takımı
Ayna
Resim çerçevesi
Duvar saati
Masa saati
Ampul
Ayakkabı çekeceği
Takı toka kutusu
Vazo
Giysi dolap askısı


-Mutfak Gereçleri
Tencere takımı
Tavalar
Çaydanlık
Güveç kalıpları
Kek kalıpları
Yumurta çırpıcı
Yumurta fırçası
Fırın tutacağı
Yemek önlüğü
Konserve açacağı
Tirbuşon
Ekmek kutusu
Ekmek tahtası
Makarna süzgeci
Çay süzgeci
Sarımsak ezici
Nihale
Yağdanlık seti
Sabunluk
Tezgah kaşık koyacağı
Ceviz kıracağı
Fındık kıracağı
Meyve sepeti
Yatak servis tepsisi
Katlı kuru pasta standı
Bulaşık süngeri
Bulaşık teli
Pirinç süzgeci
El bezi seti
Ölçü kaşığı
Sebze soyacağı
Balık tavası kapağı
Huni
El rendesi
Baharatlık
Çaydanlık süzgeci
Makarna tenceresi
Rende
Buz kalıbı
Limon sıkacağı
Merdane / Oklava
Termos
Mutfak yer çöp kovası
Lavabo tıpası
Kek kalıpları
Çerezlikler
Servis Tabakları
Pasta tabağı
Pizza tabağı
Şekerlik
Servis tepsisi
Fırın tepsisi
Peçetelikler
Havluluklar
Ayaklı pasta servisi
Özel gün yemek takımı
Günlük yemek takımı
Kahvaltı takımı
Meyve tabağı
Yağlılık & Sirkelik
Özel – Günlük kaşık çatal takımı
Servis kaşıkları
Servis maşası
Bıçak seti
Tahta kaşıklar
Çay kaşıkları
Sos kepçesi
Pasta maşası
Su bargağı
Büyük bardaklar
Çay bardağı & Altıklar
Kahve fincanı
Kupa
Cam Sürahi

.

En Uygun Çeyiz Mağazaları Hizmeti Burada