Teklif Al

Diş Hekimleri

Diş Hekimleri Hakkında Bilgiler

* Diş Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Dişlerimiz vücudumuzdaki en önemli organlardan biridir. Onlarsız hayatımız ne kadar zor geçerdi. Genelde dişlerimizi kaybedene kadar ya da dişlerimizde çürük apse gibi problemler olana kadar, dişlerimizi kıymetini pek bilmeyiz. Zaman geçtikçe dişlerimiz sağlığını kaybede bilir, dişlerimizde çürükler ve tartar oluşmu başlayabilir. Bundan kurtulmak için diş tedavi yöntemleri uygulanır. Tabi insan diş ağrısından kurtulmak ve dişlerinin eski beyazlığını geri kazanmak isteyecektir. Bunun için bir çok yöntem uygulanır.

Dişlerimizi düzenli fırçalamak diş sağlığı açısından olmazsa olmazdır. Diş fırçalama en iyi diş tedavi yöntemidir. Bunu buradaki bütün makalelerimde işlemişimdir. Diş fırçalama çocukluk yaştan kazandırılması gereken bir alışkanlık olmalıdır. Aksi halde dişlerimizde çürük ve tartar oluşumu, nefes kokusu problemleri kaçınılmaz olacaktır. Bunun için günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere dişlerimizi fırçalamalıyız. Fırçalarken kullandığımız diş macununa ve macunun özelliklerine dikkat etmeliyiz. Aynı zamanda kullandığımız diş fırçasının kaiteside dişlerimiz açısından oldukça önemlidir. Sert uçlu fırçalar diş minemize ve diş etimize zarar verebilir.

Belli başlı yiyecek ve içeceklerin tüketiminden uzak durmalıyız. Başlıca yiycek ve içecekler dişlerimizin düşmanıdır. Bu içeceklerden uzak durmak diş tedavisinde önemlidir. Kahve kola gibi içecekler dişlerimizin beyazlığını alan belli başlı içeceklerdir. Kahve içtikten sonra dişlerimizi çalkalamazsak kahve kırıntıları dişlerimizi yapışarak diş beyazlığını azaltır. Aynı zamanda viski ve kola da diş beyazlığını etkileyen içeceklerdir. Kola ve viski içtikten sonra, dişlerimizi çalkalamamız gerekir. Aksi halde dişlerimiz sararmaya başlayabilir.

Evde diş beyazlatmak için kullanılan bir kaç yöntem vardır. Korbaonat ve soda bunlardan bir kaçıdır.  Soda içmek hem sindirim hem de diş beyazlatma yönünden faydalı içeceklerdir. Günde bir soda içmek sindirim kolaylığı ve diş beyazlığı açısından oldukça önemlidir.

Diş beyazlatma ve diş çürükleri için en uygun tedavi tabi ki bir doktor kontrolünde uygulanan tedavilerdir. Doktor dişlerimiz için en iyi, diş tedavi yöntemini sunacaktır. Bütçeniz yettiği oranda bir doktor kontrolünde hem diş beyazlatma ile ilgili sorunlarınızı aşabilirsiniz , hem de çürük tartar gibi sorunlardan kurtulabilirsiniz. Doktor ile diş tedavisinde hem zamandan kazanırsınız hem de sağlığınız açısından en önemli sonuçları alırsınız. Tabi burada bütçeniz biraz zorlanabilir.

Sağlıklı gülüşler kişinin hem kendine olan güvenini artırır, hem de onu toplum içinde daha rahat davranmasını sağlar. Dişinizde oluşabilecek problemlere karşı zamanında önlem almakta fayda vardır. Beyaz sağlıklı dişler sizi daha mutlu kılacaktır.

.

* Diş Eti Neden Kanar ?

Dişlerimizi günde iki kez düzenli olarak fırçalamassak dişlerimizde tartar ve bakteriler oluşur. Ağızda oluşan bakteriler zamanla diş eti üzerinde birikerek, diş etinde iltihaplanmalara yol açar. Bu iltihaplar daha sonra diş eti üzerine yayılarak yaralara ve diş eti kanamsına yol açabilir. İltihap eğer diş eti üzerine bulunan bir kılcal damara ulaşmışsa diş eti kanama ihtimali çok yüksektir. Diş eti kanamasının belli başlı nedenleri şunlardır.

  • Diş Eti İltihabı

Diş eti iltihabı diş eti kanamalarının nedenlerinden biridir. Diş üzerinde meydana gelen morluklar ve şişlikler zamanla iltihaba dönüşür. Eğer fırçalama ya da yemek yeme sırasında iltihaplı bölgeye dokunursak kanama meydana gelebilir. Diş eti iltihabı zamanında tedavi edilmesse diş kaybına yol açabilir

  • Dişleri Bastırararak Fırçalama

Eğer dişlerimizi fırçalarken, dişlerimiz ve diş etimiz üzerine aşırı basınç uyguluyorsak diş etlerimiz kanayabilir. Bu yüzden yumuşak ince uçlu diş fırçaları ile dişlerimizi fırçalamamız gerekebilir. Bunun dışında uzun süre dişimizi fırçalamadıysak, ilk fırçalama esnasında yine kana gelebilir.

  • Sigara İçme Ya da Tütün Çiğneme

Sigara içmek dişlere zarar veren en büyük etkenlerden biridir. Sigara diş üzerinde tartar oluşturacağı gibi diş etine de de zarar verir. Bunun yanında tütün çiğneme alışkanlığı olan insanlarında diş etlerinde zararlar meydana gelebilir. Tütünü çiğnerken çıkan nikotin diş etine yapışarak o bölgede iltihaplara neden olabilir. Eğer yapışan maddeler uzun süre diş eti üzerinde kalırsa, diş kanamsına yol açabilir.

  • Hormonlar

Ağzımızda salgalanan hormonların belli bir miktarın üzerine çıkması durumunda diş etlerimiz bundan zarar görebilir. Böyle durumlarda diş etlerimizde kızarıklıklar ve morluklar oluşabilir. Bu da zaman zaman kanamalara yol açar. Hormon sevyesi normal hale geçerse kanamalar durur.

  • K vitamini eksikliği

K vitamini kan dolaşımı ve kan hücreleri açısından çok önemli bir vitamindir. Bu vitaminin vücutta miktarının azalması sonucu diş etlerinde kanamalar meydana gelebilir.

  • Otoimmun hastalıklar

Otoimmun hastalıklar, vücudun kendi savunma sisteminin kendi hücrelerine saldırması sonucu oluşan bir hastalıklar grubudur. Bu tür hastalık içeren bir kişide diş eti kanaması görülebilir.

 

.

* Dişler Neden Çürür ?

Dişlerimiz vücudumuzda en fazla çalışan organlarımızdan biridir. Sindirimin başladığı yerdir. Dişlerimiz zaman içinde gerekli şekilde ilgilenilip tedavi edilmesse öürüğebilir. Diş çürümesinin bir çok nedeni vardır. Diş çürümesinin nedenlerini, belli başı kategorilere ayırabiliriz. Yemeklerden sonra düzenli dişlerin fırçalanmaması, şekerli besinlerin ve çikolatanın çok fazla tüketilmesi, aşırı sıcak ve soğuk içecekler içilmesi, sigara ve alkol tüketimin yüksek olması, çay kahve gibi tartar oluşumuna neden olan maddeler tüketilmesi, ağıza ve dişe kırık yaratacak darbeler alınması ve son olarakta genetik faktörler olarak sıralayabiliriz.

Yemeklerden sonra günde en az iki kez dişlerimizi fırçalamalıyız. Eğer dişlerimizi fırçalamassak ağızda biriken bakteriler diş çürüklerine yol açabilir. Özellkile akşam gece yatarken dişlerin fırçalanmamsı, diş cürüklerinin en önemli nedenelrinden biridir. Dişler günde iki kez fırçalanmalıdır. Sabah fırçaladıktan sonra en az on dakika birşeyler yenmemelidir. Akşam ise kesinlikle yatmadan hemen önce fırçalanmalıdır. Aksi halde diş çürükleri kaçınılmazdır.

Aşırı şeker ve çikolata tüketimi diş çürüklerine neden olur. Şeker ve çikolata gibi maddeler diç çürüklerine yol açan bakterilerin en fazla sevdiği hazır karbonhidrat gibi maddeleri bolca bulundurur. Eğer şeker ve çikolata da yer alan bolca karbonhidtar diş minesi üzerinde kalırsa, bakteriler bu besini parçalayıp asit oluşturur. Bu asitte diş çürüklerine neden olur.

Aşırı sıcak ve soğuk madde tüketimi diş çürklerine neden olur. Aşırı sıcak ve soğuk maddeler diş minesini etkiler. Genelde insan bu tip maddeler içtikten sonra dişlerinde sızınıtı hisseder. Sızıntı oluşması demek sıcak ya da soğuk maddenin diş sinirlerine ulaşıp tahribat yapması anlamındadır. Zamanla mine çatlar ve diş çürükleri oluşur.

Sigara ve alkol tüketimi de diş çürüklerine yol açabilir. Sigara tüketimi dişte tartar oluşumunu etkileyen maddelerden biridir. Tartarlar tedavi edilmesse zamanla diş üzerinde birikip diş minesine zarar verebilir. Bu da zamanla diş çürüklerine yol açar. Bu yüzden diş çürüklerinden korunmak için, sigara ve alkol tüketimini en aza indirmemiz gerekir.

Dişimize darbeler almışsak ve dişimizde kırıklar varsa bu da diş çürüklerine neden olabilir. Eğer dişlerimize herhangi bir kırık varsa, kırık bölgesi çürüme için en hassas bölgedir. Bu bölgedeki bakteriler zamanla dişi elegeçirip çürüğe neden olabilir.

.

* Diş Eti Çekilme Nedenleri Nelerdir ?

Diş eti çekilmesi, bu gün çok sık görülen ve bir çok insanın marz kaldığı bir diş hastalığıdır. Diş eti çekilmeye başladığında kolaylıkla hasta ya da yakın çevresi tarafından gözlemlenebilir. Özellikle üst ön diş üzerindeki etlerde diş eti çekilmesi başadıysa rahatlıkla görülebilir. Genelde ön üst ya da alt dişler önündeki etler çekilmeye başlar. Ancak bütün dişlerde bu hastalık görülebilir. Diş eti çekilmesine neden olan fartörler iki grup altında toplanabilir. Birincisi diş fırçalamadan dolayı diş eti çekilmesi, ikincisi ise ağıadaki bakterilerden dolayı diş eti çekilmesi.

Diş fırçalamadan dolayı diş eti çekilmesi, genelde düzenli diş fırçalayan insanlarda gözükür. Bazı insanların diş etleri diğerlerine göre daha hassastır. Bu kişiler dişlerini fırçalarken hassa olan diş etlerine zarar verebilirler. Bu kişilerin diş etleri hassa ve ince yapılıdır. İnce yapılı diş eti olan kişilerde diş eti çekilmesisıkça görülür. Yapılacak şey dişlerimizi fırçalarken diş etlerimiz üzerine çok baskı yapmamaktır. Bu kişiler dişlerini fırçalarken sürekli diş eti kanaması ile karşılaşabilirler.

Bakterilerden Kaynaklı diş eti çekilmesi, bu durum genelde ağsımıza yerleşen bir bakteri türünün diş etlerimize zarar vermesinden kaynaklanır. Bu bakteiler bir diş eti hastalığına yol açarak dişlerimize ve diş etlerimize zarar verirler. Ağzımızda aslında sürekli bakteri vardır. Ancak bunların sayısı belli bir miktarı aşarsa diş eti hastalıklarına yol açabilir. Bu tip diş eti hastalıklarıda sadace diş etlerimiz zarar görmez, bunun yanında dişlerimizi destekleyen parçalarda zarar görür. Bu kişilerin genelde alt dişleri tamamen ayrık duruma kadar gelmiştir.

Diş eti çekilmesi tedavisi bu gün mümkün olan bir hastalıktır. Tedviye başlamadan önce neden diş eti çekilmesi başlar onu öğrenmek gerekir. Eğer diş etlerimiz hassas diş eti dokusuna sahip olduğumuz için oluşuyorsa bu durumda bir diş teli takabiliriz. Diş telleri ile dişlerimiz teller tarafından desteklendiğinde diş etlerimiz üzerine fazla baskı oluşmaz. Ve diş eti sorunumuz zamanla azalır. Eğer sorun bakterilerden kaynaklanıyorsa diş teli pek işe yaramayabilir. Diş teli bu durumda da denenebilir. Ancak burada birinci öncelik dişt eti çekilmesine neden olan bakteriler ağızdan atılmalıdır.

.

* Diş Çürümesinin Zararları Nelerdir ?

Ağız sağlığımıza dikkat etmesek zamanla ağzımızdaki bakterilerin yaydığı asitler diş tartarlarına ve sonucunda diş çürüklerine neden olurlar. Eğer çürük zamanında müdahale edilmese sağlığımız açısında  bir çok zarara yol açabilir. Diç çürümesinin zararları; diş eti hastalıkları, diş kaybı, ağız kokusu gibi bir çok zarar vardır. Çürük diş tedavi edilmesse zaman içinde şiddetli ağrılara ve diş ve damak iltahaplarına yol açabilir. Diş çürümesinin zararlarını sırlarasak.

Diş çürüklerin ilk zararı tabi ki diş ağrılarıdır. Dişler üzerinde oluşan çürükler zamanla diş minesini delerek dişi besleyen kılcal damarlara ve sinirlere ulaşır. Eğer çürük sadace diş minesi üzerindeyken tedavi edilmesse çürüğün ilerleyeceği kesindir. Diş minesi oldukça dayanıklı bir yapıdır.Hatta vücudumuzdaki en sağlam kemik yapısıdır. Minenin delinmesi ya da yırtılması oldukça zordur. Ancak diş çürüğü mineyi deldiyse çürüğün yayılması hızlanır. Çürük sinirlere ulaşırsa artık diş ağrıları kaçınılmazdır. Diş ağrılar en yaygın olan diş çürüğü zararıdır.

Diş çürüğünün bir diğer zararı da diş iltihabıdır. Çürük zamanında decavi edilmesse diş üzerinde ya da diş etinde iltihaba yol açabilir. İltihaplı bölge zamanla kızarır. Ya da iltihap kendini şişlikler ya da morlujklar olarak gösterir. Bazı diş iltahabı vakalarında hasta ağzını açamaz. Diş eti iltihabptan dolayı o denle şişmiştir. İltihap tedavi edilmesse diş kanamarına ve diş kaybna yol açabilir. İltihaplanmış diş diğer dişlerde zarar verebilir. Eğer dişinizde iltihap oluşmassa diş doktoru iltihaplı bölgeye hemen müdahele etmez. İltihaplı bölge şiş olduğundan müdahale ancak iltihap kuruyunca yapılır. Bu yüzden hasta iltihap geçene kadar ağrılarına katlanmak zorunda kalır.

Diş çürüklerinin bir diğer zararıda diş kaybıdır. Eğer çürük çok ilerlemişse ve artık yapılacak bütün tedavilere cevap vermiyorsa, artık dişin çekilmesi gerkmektedir. Tedavi edilmeyen çürük dişin apse yapması ya da diş etine zarar vermesi çok sık görülen bir durumdur. Bu durumda doktor artık dişin çekimesine karar verir. Çekilen dişin yerine yenisi gelmeyeceğinden ağızda şekil borukluklarına ya da çiğneme zorluklarına yol açabilir.

Diş çürüklerinin bir diğer zararı da ağız kokusudur. Çürük dişin bulunduğu bölgede bakteriler oluşşur. Bu bakteriler ağzımızla aldığımız gıdaları parçalayıp asit kümeleri oluşturu. Bunlarda ağız kokusuna yol açan en büyük etkenlerden biridir.

Diş çürüğünün bir çok zararı vardır. Bu yüzden dişlerimizi düzgün aralıklarla fırçalayıp çürük diş oluşumuna izin vermemeliyiz.

.

En Uygun Diş Hekimleri Hizmeti Burada