Teklif Al

Epilasyon ve Cilt Bakımı

Epilasyon ve Cilt Bakımı Hakkında Bilgiler

* Lazer Epilasyon Nedir ? Kimlerde Kullanılır ?

Lazer epilasyon belirli dalga boylarında ışık enerjisi kullanılarak tüylerin yok edilmesi yöntemidir.

Farklı dalga boylarındaki lazer ışınları, kıl köklerindeki melanin pigmenti tarafından tutularak ısı enerjisine dönüştürülür. Açığa çıkan bu ısı enerjisi kıl köklerini tahrip ederek kıl oluşumunu engeller.

Günümüzde epilasyon amacıyla kullanılan en popüler lazerler Alexandrite, Nd:YAG ve Diyot lazerlerdir.

Lazer Epilasyonda önemli noktalardan bir tanesi epilasyon cihazının seçimidir. Kişinin cilt yapısı, ten rengi ve kıl köklerinin derinliğine bağlı olarak uygun cihaz seçilmelidir.

Lazer teknolojisi tıpta yaklaşık 10 yıldır kullanılmaktadır.Lazer ışınlarının cilde ya da vücuda herhangi bir yan etkisi yoktur. Lazer epilasyon sistemleri Amerika ve Avrupa\'da onaylanmış olup yıllardır uygulanan sistemlerdir. Lazer epilasyon uygulaması sonrası hafiften koyuya kadar değişen bir kırmızılık ve kıl etrafında hafif bir şişlik oluşabilir. Lazer epilasyon uygulaması sonrası oluşan bu reaksiyon çoğunlukla 1–2 saatte kaybolur.

Lazer epilasyon uygulamasında tek seans yeterli değildir. Uygulama yapılan vücut bölgesine bağlı olarak seans sayısı değişmektedir. Kıl kökünün %30-70’i dinlenme dönemindedir. Lazer epilasyon uygulaması sadece uygulanan bölgedeki aktif büyüyen tüylerin köklerini tahrip etmektedir. Dinlenme halindeki kıl kökü lazer epilasyon uygulamasından etkilenmez. Bu yüzden bölgeye göre değişmekle birlikte 1–2 ay sonra tekrarlayan uygulamalar gerekmektedir. Çoğunlukla 1–2 ay arayla yapılan 6 uygulama yeterli olmaktadır. Bu yolla %50–90 oranında kıl folikülündeki azalma başarılı kabul edilmektedir.

Lazer Epilasyon ergenlik çağına ulaşmış herkese uygulanabilir.

Gözleri lazer ışınlarından koruyan koruyucu gözlük takılması şartı ile tüm vücut bölgelerindeki tüylere uygulanabilir

.

* Lazer Epilasyon Faydalı Mı ?

Vücudun hemen her bölgesinde (göz kapakları hariç) istenmeyen tüylerin lazer ışınlarıyla köklerinden izole edilmesi işlemidir. Lazer ile işlem yapılan uygulamada lazer ışınları toplanarak demet halinde tüyler üzerine uygulanılarak kıl köklerine etki etmesi sağlanır, kıl köklerini yoğun lazer ışınına maruz kalarak bir süre sonra ısınmaya başlar, ısınmaya başlayan kıl kökleri yanarak canlılığını yitirir. 

Diğer epilasyon yöntemlerine göre son derece ağrısız ve rahat bir tedavidir. Uygulama sırasında lazer ışınlarının yaymış olduğu ısıdan kaynaklı yanmaları minimuma indirmek için soğutucu başlıklar ve soğutucu losyonlar kullanılmaktadır, böylece epilasyon işleminin rahat uygulanması sağlanır. 

Bazı hassas ciltlerde farklı bir tepkiyle karşılaşılmaması için, lazer epilasyon uygulamasına başlanılmadan önce ciltte küçük bir bölgede deneme atışı yapılır ve alınan tepkiye göre işleme devam edilip edilemeyeceğine hekiminiz tarafından karar verilir. Lazer epilasyon uygulamasında ciddi bir yan etki görülmez, sadece uygulamanın sonunda cilt üzerinde ısıdan kaynaklı hafif kızarıklıklar görülebilir geçicidir ve kısa süre içerisinde normale dönecektir.


.

* Lazer Epilasyon Sonuç Olumlu Olur mu ?

Lazer epilasyon uygulamasında mükemmel sonuçlar bölgeye bağlı olarak değişeceği gibi ortalama 3-4 seans olabilir. Tek seansta bölge üzerindeki kıl köklerinin izole edilmesi ne yazık ki mümkün değildir, çünkü her kıl kökü farklı evrelerde gelişmektedir, bazıları henüz oluşum aşamasında olduğu için uygulanan lazer ışınlarından etkilenmemektedir. 

Bu durumda diğer bir seansa ihtiyaç duyulmaktadır, net, istenilen sonuca ulaşılana kadar kıl köklerinin tümü izole edilinceye kadar uygulamaya devam edilmektedir. Epilasyon uygulamasının ardından işlem yapılan bölgenin güneşe maruz bırakılmaması ve korunması gerekmektedir, hekiminiz tarafından önerilen yüksek faktörlü güneş koruma kremlerini kullanmalısınız. 

Uygulama yapılan bölgenin yoğun güneşe maruz kalması yada herhangi bir kaşıma, sürtünme gibi durumlara maruz kalması ortaya ciddi problemler çıkartabilir. Uygulama sonrasında büyük bir titizlik ve dikkatle cildinizi korumalısınız.

Uygulamaya başlanılmadan önce cilt tipi, kıl rengi, yoğunluğu ve lazer seçimi son derece önemli olduğu için ve istenmeyen bir durumla karşılaşılmaması için lazer epilasyon işleminin uzman hekimler tarafından yapılması gerekir. Doktorunuzun muayenesinin ve gözlemlerinin ardından ortalama kaç seans sürebileceği bilgisini öğrenebilirsiniz.

.

* Akne Nedir ? Akne Neden Çıkar ?

Adı genellikle sivilce olarak bilinen akne en sık görülen cilt problemlerinden biridir. Çoğu kişinin bir dönem hayatında var olan ve bir süre sonra geçen akne\'ler, cilt gözeneklerinde bulunan yağ bezlerinin bir hastalığıdır, normal bir ciltte oluşan yağ açık gözenekler ile dışarıya atılır ancak bazı problemli ciltlerde yağ dengesi bozuk olduğu için kullanılan kanallar bir süre sonra yağ birikmesi ile tıkanır, akne oluşumunun en temel sebebi budur. Oluşan akne bir süre sonra siyahlaşır ve ciltte zaman zaman ortaya çıkan siyah noktalar meydana gelir. Siyah noktalara komedon adı verilir, kurmızı renkte ve şişmiş olarak görülen lezyonlara ise papül, püstül, nodül adı verilmektedir. Cildimizi ne kadar temiz tutarsak tutalım, yağ kütlesi ile tıkanan kanallarda bakteriler bulunur, bu durum ise bir süre sonra yağ bezlerinde iltihaba sebep olur.


.

* Akne Nasıl Tedavi Edilir ?

Akne en çok çene, yanak, alın, omuz ve kollarda görülmektedir. Akne\'nin daha çok ergenlik döneminde ortaya çıkmasının sebebi ise, çocuklarda bu yaşlarda fiziksel olgunluk sağlayan hormonların gelişmesi ve bu sebeple yağ bezelerinin daha hızlı çalışmaya başlamasından kaynaklanmaktadır. Akne oluşumunda genetik özelliklerde etkili olabilir, aslında herkes belli bir dönem ve belli derecelere kadar akne sorunu yaşayabilir fakat bazı kişilerde akne türlerine genetik bir yatkınlık olabilir. Eğer anne veya baba ergenlik dönemlerinde akne problemi yaşamışsa, çocuğunda yaşaması çok yüksek bir ihtimaldir. Günümüzde akne tedavileri arasında kremler, losyonlar, ilaçlar ve lazerler vardır, oluşan akne tipine göre hekiminiz tarafından uygun olan bir yöntem seçilmektedir.

Akne tedavisinin en büyük amacı oluşum gösteren aknelerin iyileşme sonrasında iz bırakmamasıdır. Çünkü bu izleri tekrardan yok etmek ve cildi pürüzsüz hale getirmek oldukça zordur. Diğer bir amaç ise akne probleminin kısa sürede geçmesini sağlamaktır, aknelerden dolayı ciltteki kötü görüntüden kaynaklı sıkıntıları ve psikolojik sorunları yok etmektir. Günümüzde gelişen teknoloji ile akne\'ler kısa süre içerisinde tedavi edilip giderilebilmektedir. Oluşum gösteren aknenin türüne göre doktorunuz tarafından tedavi seçeneği belirlenir. Doktorunuzun önerilerine ve tavsiyelerine uyduğunuz sürece cildinizde oluşan aknelerden kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

.

* Cilt Bakımı Nedir ? Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?

Dermokozmetik ürünler ile cilt üzerinde uygulanan işlemlerdir. Siyah noktalar ve biriken yağların etkisiyle cansız ve solgun görünen cildi bu etkenlerden arındırmaya yönelik uygulamalardan oluşur. Cilt bakımına başlanılmadan önce cilt analizi ve cildin ihtiyaçları belirlenir, cilt üzerinde yoğunlaşan yağdan ve artıklardan temizlenir, ve peeling için uygun hale getirilir. Bitkisel dermokozmetik ürünler ile ciltten ölü hücreler arındırılır. Buhar uygulaması ile ciltteki gözenekler açılır ve bu sayede cildin yumuşaması sağlanmış olur. Bakım maskeleri ve nemlendiriciler ile cilt bakımı tamamlanır. İhtiyaç duyulması taktirde cildin yapısına göre tedavi işlemleri uygulanabilir. Ortalama 1-1,5 saat süren bir uygulamadır. Profesyonel bir bakımda önemli olan uzman bir doktor tarafından, doğru tedavilerin ve analizlerin yapılmasıdır. Yani kısa sürede sonuca ulaşabilmek için, cilde uygulanacak olan işlemlerin ve ürünlerin cilde uygun olması gerekmektedir.

Cildimiz sürekli dış etkenlere maruz kalmaktadır, güneşin yaydığı uv ışınları, sigara, yanlış beslenme, stres gibi nedenlerden dolayı cilt zamanla dengesini kaybeder ve problem çıkarmaya başlar. Cilt bakımlarımızın yapılması ileride oluşacak kırışıklık, deformasyon gibi problemlerinde önlenmesi açısından önemlidir. Hiçbir cilt problemi olmayan insanların bile mutlaka cilt bakımı yapması gerekiyor. Cilt bakımı, cildin asitlik derecesini dengelemek, gözeneklerin temizlenmesini ve açılmasını sağlamakta en önemli unsurdur. Cilt bakımına başlanılmadan önce cildin kuru, normal, yağlı yada hassas olduğuna karar verilir ve cilt tipinize uygun olan programlar uygulanmaya başlar. Medikal cilt bakımında hiçbir cerrahi müdahale uygulanmadan son derece etkili sonuçlar almak mümkündür.

Medikal cilt bakımında herhangi bir ağrı yada acı söz konusu değildir, yan etki olarak bazen ciltteki gözeneklerin açılmasından kaynaklı kısa bir süre yanma görülebilir.

.

* Mezoterapi Nedir ? Ne işe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

Mezoterapi, vitaminlerin, minerallerin, aminoasitlerin, enzimlerin, homeopatik ilaçların karışım halinde küçük miktarlar ile derinin orta tabakasına (dermis) enjekte edilmesi yöntemidir.

Mezoterapi; son yıllarda vücut kontürünün düzeltilmesinde, bölgesel zayıflama ve selülit tedavisinde kırışıklıkların giderilmesinde, saç tedavisinde ve cilt gençleştirmede başarıyla uygulanmaktadır. Mezoterapi seansları 15 gün ara ile 3 – 15 seans arasında değişim göstermektedir.

Mezoterapi ile Selülit Tedavisi : Mezoterapi ile bozulmuş olan yağ dokusu parçalanarak, kan dolaşımı hızlandırılır ve bu şekilde selülitler tedavi edilir. Mezoterapi ile Cilt Gençleştirme : Deri altına enjeksiyon yoluyla yapılan uygulama hücrelerin yenilenmesi, kollajen ve elastin üretiminin artmasını sağlar. Mezoterapi ile Bölgesel Zayıflama : Mezoterapi uygulandığı bölgedeki yağ hücrelerini parçalarak yağ yakımına yardımcı olur. Saç Mezoterapisi : Saç tedavisi için yapılan mezoterapi uygulaması içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde saç köklerini besler, güçlendirir ve canlandırır.

Mezoterapi tedavisinde hastanın mezoterapiye ne kadar ihtiyaç duyup duymadığı ile etkisinin göstermesi değişiklik gösterebilir. Bazı durumlarda ilk seansta etkisini gösterirken bazı durumlarda ise ancak 2 – 3 seanstan sonra etkisi görülür.

Mezoterapi tedavisinde etki kalıcıdır ancak egzersiz ve diyet sürekli olarak yapılırsa sonuçlar etkileyici ve sürekli olur. Doğal gelişen yaşlanmayı durdurması imkansızdır bu yüzden belli aralıklarla mezoterapi tedavisi uygulanmalıdır.

.

En Uygun Epilasyon ve Cilt Bakımı Hizmeti Burada