Teklif Al

Google Ads Yönetimi

Google Ads Yönetimi Hakkında Bilgiler

* Arama motoru nedir ?


Arama motorları internet kullanıcılarını Web’te aradıkları ve ihtiyaç duydukları içeriği anahtar kelimeyle bulmalarını sağlayan, yardımcı olan online servislerdir. Şu an dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan arama motoru Google’dır. Google kullanım yani Pazar payı oranı %80’dir. Arkasından %10’luk payla Yahoo geliyor. Daha sonra %5’lik payla Bing geliyor. Arama motorları genel olarak internet kullanıcıların Web’e açıldıkları ilk nokta diyebiliriz. Arama motorlarında kullanıcılar öncelikle anahtar kelime ya da kelime grubu giriyorlar. Girdikleri kelime hakkında sonuçları arama motorları kullanıcıları önüne diziyorlar. Kullanıcılar genelde ilk sıradan bakmaya başlıyorlar. Çok yakında artık klavye ile değil ses ile komut vererek arama yapmaya da alışacağız. Özellikle mobil cihazlar üzerinde sesli arama kullanılmaya başlandı.


.

* Arama motoru optimizasyonu nedir ?

Hazırladığınız, ürettiğiniz web sayfalarının arama motorlarında daha yüksek sıralarda yer almasına, arama sonuç sayfasında daha iyi yerler almasını sağalmak için çalışmaların bütünüdür. Aslında teori boyutunda bir felsefeye kadar uzanabilen çok geniş bir kavramdır. Çünkü arama motorları sürekli değişir. İyi bir web sayfası yapmanın kriterleri de sürekli değişir. Bunun için sürekli çalışan arama motoru optimizasyonu uzmanları artık yavaş yavaş devreye girmeye başladı. 

Web sayfası hazırlarken dikkat edilmesi gereken kriterler vardır. Bunlar arama motoru optimizasyonu temellerini oluşturuyor. Bunun yanında profesyonel SEO danışmanlığı veren kişi ve kurumlar mevcuttur. Web sitelerin ya da sayfaların sahipleri, belirli kelimelerde SEO çalışması yapabilirler ya da yaptırabilirler. Buradaki temel amacın özgün içerik sunmak olduğunu unutmamak gerekir. Elbette belirli bir kelimeye göre web sitenizin arama motorlarında daha görünür olmasını sağlamak için çalışabilirsiniz. Temel amaç internet kullanıcılarının her zaman o kelime ya da kelime grubuyla sizi bulmalarını istiyorsanız o kelime – kelime grubu hakkında iyi bir içerik sunmaktır.


.

* Arama motoru optimizasyonu niçin yapılır ?

Arama motoru optimizasyonu temel olarak mümkün olan en fazla sayıda insana ulaşmak için yapılır. İnternet üzerinden daha çok kişiye ulaşmak sosyal ve ticari getirilere sebep olacaktır. Kimi zaman firmalar ya da kişiler bunun sosyal kısmıyla kimi zaman ticari kısmıyla ilgilenirler. 

Örneğin ürün satışı yapıyorsanız daha çok kişiye ulaşarak daha çok ürün satabilirsiniz. Sosyal anlamda daha çok tanınmak daha ünlü olmak vs. gibi amaçlarla da arama motoru optimizasyonu yapılabilir. Gelir modeli reklama dayanan web siteleri de özellikle arama motoru optimizasyonu üzerine zaman harcayan ve kafa yoran sitelerdendir. Çünkü o noktada daha çok sayfa gösterimi, daha çok kişiye hitap etmek, daha çok kişinin web sitelerinde zaman geçirip sayfa gösterimini sağalması gelirlerin artması anlamına da geliyor. Bu yüzden arama motoru optimizasyonu reklam geliri modeline dayanan işlerde de büyük önemi var.

.

* Arama motorları web sitelerini nasıl sıralar ?


Arama motorları web sitelerini değil web sayfalarını sıralar. Çünkü bir anahtar kelime yada kelime grubunu girdiğinizde kelime ya da kelimelere en ilintili olan sayfayı en önde diğerlerini belirli bir sıraya göre daha alt sıralar ki siz daha doğru içreğe ulaşmış olun. Zaten esas amacı da budur. Arama motorları sayfaları sıralarken öncelikle sayfanın içeriğine, o sayfaya başka web sitelerinden verilen bağlantılara ve sayfanın güncellenme sıklığına bakar. Bunu çok net şekilde formül şekilde ortaya koymak mümkün değildir. Çünkü arama sağlayıcılar Google, Yandex, Yahoo ve Bing gibi çok büyük kitlelere hizmet veren web servisler çok çok açık şekilde konuşmuyorlar. Sıralamanın neye göre yapıldığını bulmak ve bu konuda başarı elde etmek de webmasterlarıni web sitesi yapan insanların ya da SEO uzmanlarının işidir.

.

En Uygun Google Ads Yönetimi Hizmeti Burada