Teklif Al

Kısırlık Tedavisi

Kısırlık Tedavisi Hakkında Bilgiler

* Bir Kadının Kısır Olup Olmadığı Nasıl Tespit Edilir ?

Kadının kısırlığını anlamak için birtakım testler vardır.Öncelikle yumurtlama var mı yok diye takip edilir.Bunun için ultrasonla, hormonlarla yada gerekirse rahimden parça alınarak yumurtlama takibi yapılır.Bir diğer test yumurtalık rezervine bakmaktır.Burada yumurtalık yaşı iyi mi kötü diye bakılır.Bunun içinde 2 test vardır

 • Adet gördüğü zaman, adetin üçüncü, dördüncü, beşinci civarında hormonlara bakmak gerekir.Burada yumurtalıkların fonksiyonlarına bakılır.
 • Adet zamanı yumurta sayısına bakılır.

Bu iki faktörden sonra eğer bakan kişide tecrübeliyse aileye yumurtalık rezervi hakkında iyi bilgiler verebilir.Sonuçta rezerviniz iyi yada kötü diyebilir.

Peki bunun ne önemi vardır? Rezerv kötüyse bir an önce gebe kalması gerekmektedir.Rezerv iyiyse daha rahat davranabilir.

.

Bunun dışında tüplere bakmak gerekir.Tüpler açık mı yoksa kapalı mı?Bunun için rahim filmi çekilir.Buradan rahim içinde sorun olup olmadığı anlaşılmaya çalışılır.Eğer testlerde sorun varsa çözüme geçilmelidir.


.

* Kadınlarda Kısırlık Hangi Sebeplerden Olur ?

Kısırlık bir yol boyunca bir çiftin düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebe kalamamasıdır.Kısırlıkta oranlar eşittir. Erkek %50 kadın %50 dir.


Kadınlarda Kısırlığın Nedenleri :

 • Yumurtlamama : Geç yumurtalama yada hiç yumurtlayamama
 • Tüplerin tek taraflı veya çift taraflı tıkalı olması
 • Endometriyöz : RAhim iç yüzeyini kaplayan hücrelerin, mesane yahut bağırsak cidarı gibi olağandışı yerlerde bulunması
 • Rahimde bozuklukların olması : Şekil bozuklukları, yapışık olması vs..

Fakat %15, %20 gibi bir orandada ne erkekte, nede kadında hiçbir sorun bulunamaz.Buna açıklanamayan kısırlık denir.


.

* Tüp Bebek Uygulamasında Bebeğin Cinsiyeti Seçilebilir mi ?

Teorik olarak böyle bir olay mümkündür.Genetik testler yapılır ve sonucunda kız bebek mi erkek bebek mi olacak bunu öğrenebilirsiniz.Eğer bazı genetik hastalıklar varsa cinsiyet seçimi bu konuda gerekliyse Türkiye\\\'de de yapılabilir.Ama keyfe keder \"ben erkek çocuk istiyorum\" , \"ben kız bebek istiyorum\" diyemezsiniz çünkü bu yasal değil. Yasalar buna el vermediği için bu uygulama Türkiye sınırları içindeki hastanelerde yapılmamaktadır.Ancak tıbbi bir neden varsa, kızda bir hastalık olacaksa veya erkekte taşıyıcı bir hastalık olacaksa cinsiyet seçimi o taktirde yapılabilir.

Cinsiyet seçimi yurtdışında bazı yerlerde yapılmaktadır.Ülkemizden özellikle Kıbrıs ta Tüp Bebek ve Cinsiyet Seçimi konusunda gitmeler son yıllarda artmıştır.

.

* Tüp Bebek Tedavisinde En Sık Sorulan Sorular Nelerdir ?

 • Tupbebek tedavisinde başarı oranı nedir?

Merkezimiz için verilen gebelik oranları, biyokimyasal gebelikler ( kan testinde gebelik saptanması) çıkarıldıktan sonra, klinik olarak ( ultrason ile ) tanı konulmuş gebelikleri içermektedir.

25 yaş altı % 48,98

26-30 yaş arası % 48,79

31-35 yaş arası % 43,08

36-40 yaş arası % 24,39

41 yaş ve üstü % 17,24

 • Ilk başvuruda istenen tetkikler nelerdir ne kadar zamanda tamamlanır?

Her iki eşin tetkikleri eş zamanlı olarak başlatılır. Önce dosya doldurma ve muayene işlemleri yapılır .
Kadın için jinekolojik muayene ile birlikte vaginal ultrason ile rahim ve yumurtalıklar değerlendirilir. Daha sonra hormon tetkikleri ile yumurtalık kapasitesi araştırılır. Adetin 3. günü FSH, LH, TSH, PRL, E2 bakılır. Adetin 21. günü Progesteron bakılarak yumurtlama olup olmadığı ve sarı cisimin yeterliliği değerlendirilir.
Erkek için ise sperm analizi ve genital sistemin muayenesinden sonra her iki eş içinde genel sağlık testleri ve bazı bulaşıcı hastalıkların tayini amacıyla Hemogram, Hepatit testleri, TORCHS, AKŞ, Üre, Kre, SGOT, SGPT testleri istenir Tüm bu testler kadının adet günüyle ilişkili olanlar hariç 1 hafta içinde tamamlanarak sonuçları alınabilir

 • Tupbebekte güvenlik nasıl sağlanmaktadır ?


Size yapılan işlemlerin her aşamasında adınız ve soyadınız kaydedilmektedir. Alınan yumurtalarda ve spermlerde mutlaka adınız ve soyadınız her aşamada kontrol edilerek gerekli özen gösterilmektedir. Embriyo transferi veya aşılma işleminde adınız- soyadınız sizede teyit ettirilerek hata oluşması engellenmektedir.


 • Neden farklı ilaç dozları uygulanıyor?


Her kadının yumurtalık kapasitesi ve yumurtalarının ilaçlara vereceği yanıt farklı olduğundan adetli iken alınan kandaki hormon değerleri , kadının yaşı ve önceki tedavilere verdiği yanıtta göz önüne alınarak iyi cevap vereceği ilaç dozu ayarlanmaktadır.

 • Neden bazı embriyolar daha erken bazıları geç transfer ediliyor?


Embriyo transferi 4-8 hücreli safhada yapılmakla birlikte embriyo kalitesi ve kadın yaşı ve benzeri durumlar çözüme alýnarak blastokist denilen evreye kadar embriyo transferi geciktirilebilir.


 • Gebelik öncesi ve gebelik sonrası dikkat edilecek hususlar nelerdir?


Alkol ve sigara tedavi sırasında ve gebelik boyunca yasaktır. Fazla miktarda alınan alkol ve sigara yumurta ve sperm kalitesini bozacağı gibi gebelik oluşmasında da olumsuz etkide bulunur Katkı maddesi içeren gıdaların alımı ( hazır çorba, meyve suyu, salam sosis , sucuk gibi) tavsiye edilmez.
Cinsel ilişki tedavi boyunca yasaktır. Hekimin belirteceği günlerde erkeklerin dışarıya boşalmaları gereklidir.
Gebelik gerçekleştikten sonra da aynı şekilde beslenmeye özen gösterilmeli baharatlı, acılı, ekşili gıdalar tüketilmemelidir. Bol sebze, meyve, süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Gebelerin uzun süreli ayakta kalması kan dolaşımını olumsuz etkileyeceğinden, uzun süre ayakta kalınacak işler yapılmamalıdır. Düşük tehlikesi yoksa yürüyüş yapılabilir.

 • Dondurma işleminden bebekler zarar görürmü ? Oluşan gebelik sağlıklı olur mu?


Dondurma işleminden sonra 3 yıl içerisinde çözülüp işlemi yapılarak embriyo transferi yapılabilir. Çözülme işlemi sonrası embriyoların % 50\' si bozulmaktadır. Embriyolar mikroskop altında kontrol işleminden geçirilerek sağlıklı embriyolar transfer edilmektedir.

 • Tedavide kullanılan ilaçlar kanser yapar mı?

Şimdiye kadar yapılan bilimsel çalışmalarda kullanılan ilaçların kanser yaptığı veya kanser oranını artırdığına ait delil bulunmamıştır.

.

En Uygun Kısırlık Tedavisi Hizmeti Burada