İngiltere Vergi Yüzde Kaç ?

Tugba

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
236
0
0
İngiltere Vergi Oranları: Ne Kadar Ödüyorsunuz?

Bu makalede, İngiltere'de vergi oranlarının ne olduğunu ve bu oranların nasıl hesaplandığını anlatacağım. İngiltere'de vergi, gelir, işletme ve tüketim gibi çeşitli alanlarda uygulanır.

İngiltere Vergi Sistemi Nasıl İşliyor?

İngiltere'de vergi sistemi karmaşıktır ve birkaç farklı türe ayrılır. Bunlar arasında gelir vergisi, KDV (Katma Değer Vergisi), şirket vergisi ve diğer vergiler bulunur. Her vergi türü farklı oranlarda uygulanır ve belirli gelir düzeylerine göre değişir.

Gelir Vergisi: Bireyler Ne Kadar Ödüyor?

İngiltere'de gelir vergisi, kazanılan gelire bağlı olarak değişir. 2022-2023 mali yılı için İngiltere'deki temel oranlar %20'den başlayıp, en yüksek oran %45'e kadar çıkar. Ancak, belirli bir gelir düzeyinin üzerindeki kazançlar için ek üst sınırlar uygulanır.

Şirket Vergisi: İşletmeler Hangi Oranı Ödüyor?

İngiltere'deki şirket vergisi oranları da değişkenlik gösterir. 2022-2023 mali yılında, şirketler genellikle %19'luk bir oran üzerinden vergilendirilir. Ancak, büyük şirketler için bu oran farklılık gösterebilir.

Katma Değer Vergisi (KDV): Tüketiciye Ne Kadar Maliyeti Var?

Katma Değer Vergisi (KDV), İngiltere'de tüketim üzerinden alınan bir vergidir. Standart KDV oranı genellikle %20'dir, ancak bazı ürün ve hizmetler için düşük oranlar veya muafiyetler uygulanabilir.

Diğer Vergiler: Özel Durumlar Nelerdir?

İngiltere'de vergi sistemi sadece gelir, şirket ve KDV vergilerinden ibaret değildir. Diğer vergiler arasında emlak vergisi, motorlu araç vergisi ve sigara/alkol gibi özel tüketim vergileri de bulunur. Bu vergiler genellikle belirli mal ve hizmetler üzerinden alınır.

Sonuç: İngiltere'de Vergi Oranları

İngiltere'de vergi oranları geniş bir yelpazede değişkenlik gösterir ve bireyler ile işletmeler farklı vergi türlerine tabidir. Gelir vergisi, şirket vergisi ve KDV gibi ana vergi türleriyle birlikte, diğer vergiler de toplam vergi yükünü etkiler. Her vergi türü belirli bir gelir veya harcama düzeyine bağlı olarak değişir ve vergi mükellefleri için farklı yükler oluşturabilir. İngiltere'de vergi konusunda daha fazla bilgi almak isteyenler, HM Revenue & Customs (HMRC) gibi kaynaklardan yardım alabilirler.

benzerkonular_benzer_konular

Hakkımızda

• Enuygunfirmalar.com, kullanıcıların her türlü ürünün en uygun fiyatlarını bulmalarına yardımcı olan bir forum platformudur. Gönüllü üyelerimiz tarafından sağlanan bilgilerle alışveriş deneyiminizi geliştirmeyi hedefliyoruz. Ancak, burada sunulan bilgilerin doğruluğunu garanti edemeyiz. Kullanıcıların, alışveriş yaparken kendi araştırmalarını yapmaları önemlidir. En iyi fırsatları keşfedin, fakat kararlarınızı dikkatli bir şekilde verin!

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü