Ingiltere'De Doktor Nasıl Olunur ?

Ceren

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
518
0
0
Adım 1: Gerekli Eğitimi Alın

İngiltere'de doktor olmak için ilk adım, gerekli eğitimi almakla başlar. Genellikle, tıp lisans programına katılmak için yüksek notlara ve bilimsel bir temele sahip olmanız gerekir. Lisans programları genellikle altı yıl sürer ve teorik derslerle klinik uygulamaları birleştirir.

Adım 2: Lisans Derecesi ve Pratik Deneyim

Tıp lisans programını tamamladıktan sonra, bir tıp lisans derecesi alırsınız. Ancak, bu derece yeterli değildir. Pratik deneyim kazanmak için bir temel çıraklık dönemi geçirmeniz gerekir. Bu, genellikle hastanede veya klinik ortamlarda gerçekleşir ve tıbbi becerilerinizi ve bilginizi pratikte uygulama fırsatı sunar.

Adım 3: Temel Eğitim Rotasyonu

Daha sonra, temel eğitim rotasyonuna başvurmanız gerekir. Bu, farklı tıp disiplinlerinde rotasyon geçirerek genel bir tıp eğitimi almanızı sağlar. Bu aşama genellikle üç yıl sürer ve tıbbi becerilerinizi ve bilginizi geliştirmenize olanak tanır.

Adım 4: Uzmanlık Eğitimi

Temel eğitim rotasyonunu tamamladıktan sonra, bir uzmanlık alanı seçmeniz gerekir. Uzmanlık eğitimi genellikle belirli bir tıp dalında derinlemesine eğitim almanızı sağlar. Örneğin, cerrahi, iç hastalıkları, pediatri veya psikiyatri gibi alanlara odaklanabilirsiniz. Uzmanlık eğitimi genellikle en az beş yıl sürer.

Adım 5: MRCP veya MRCS Sınavlarına Hazırlanın

Uzmanlık eğitimi sırasında, MRCP (Membership of the Royal College of Physicians) veya MRCS (Membership of the Royal College of Surgeons) gibi sınavlara hazırlanmanız gerekir. Bu sınavlar, uzmanlık alanınıza bağlı olarak gereklidir ve uzmanlık eğitimini tamamlamanın bir parçasıdır.

Adım 6: Kayıt ve Lisans İşlemleri

Uzmanlık eğitimini tamamladıktan ve gerekli sınavları geçtikten sonra, İngiltere'de doktor olarak kayıt olmanız ve lisans almanız gerekir. Bu işlem, Genel Tıp Konseyi (General Medical Council) tarafından yürütülür ve belirli gereksinimleri karşılamanızı ve uygulamaya hazır olduğunuzu kanıtlamanızı gerektirir.

Sonuç

İngiltere'de doktor olmak karmaşık bir süreçtir, ancak gerekli eğitimi aldıktan ve gereken sınavları geçtikten sonra bu hedefe ulaşmak mümkündür. Tıp alanında kariyer yapmak isteyenler için, adımları takip etmek ve sürecin her aşamasında azimle ilerlemek önemlidir.

benzerkonular_benzer_konular

Hakkımızda

• Enuygunfirmalar.com, kullanıcıların her türlü ürünün en uygun fiyatlarını bulmalarına yardımcı olan bir forum platformudur. Gönüllü üyelerimiz tarafından sağlanan bilgilerle alışveriş deneyiminizi geliştirmeyi hedefliyoruz. Ancak, burada sunulan bilgilerin doğruluğunu garanti edemeyiz. Kullanıcıların, alışveriş yaparken kendi araştırmalarını yapmaları önemlidir. En iyi fırsatları keşfedin, fakat kararlarınızı dikkatli bir şekilde verin!

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü