İngiltere'De Okullar Kaç Yıl ?

Rabia

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
331
0
0
İngiltere'de Okullar Kaç Yıl?

Giriş: İngiltere'deki eğitim sistemi, dünya çapında dikkate değer bir yapıya sahiptir ve öğrencilere geniş bir eğitim yelpazesi sunar. Ancak, bu sistemdeki temel eğitim süresi kaç yıldır? İngiltere'de okulların yıllık düzenlemesi hakkında bilgi alalım.

1. İlköğretim (Primary Education)

İngiltere'de eğitim sistemi, çocuklar için zorunlu eğitimi kapsayan ilköğretimle başlar. İlköğretim, genellikle 5 ile 11 yaş arasındaki çocukları kapsar ve toplamda altı yıl sürer. Bu süre boyunca, çocuklar temel akademik becerileri kazanırken sosyal ve duygusal gelişimlerine de odaklanılır.

2. Ortaöğretim (Secondary Education)

İlköğretimden sonra, öğrenciler ortaöğretim veya ortaokul seviyesine geçerler. İngiltere'deki ortaöğretim genellikle 11 ila 16 yaşları arasındaki öğrencileri kapsar ve beş yıl sürer. Bu dönem, genel olarak temel derslerin yanı sıra öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine uygun seçmeli dersleri de içerir.

3. Zorunlu Eğitim Sonrası (Compulsory Education Post-16)

İngiltere'de, öğrenciler 16 yaşına geldiğinde zorunlu eğitimden ayrılabilirler. Ancak, genellikle liselere veya kolejlere devam ederler. Bu dönemde, öğrenciler genellikle GCE Advanced Level sınavlarına (A seviyeleri) hazırlanırlar. Zorunlu eğitim sonrası eğitim, gençlerin kariyer ve akademik hedeflerine uygun olarak çeşitli seçenekler sunar.

4. Üniversite Eğitimi (University Education)

İngiltere'de üniversite eğitimi genellikle lisans programları için üç veya dört yıl sürer. Ancak, bazı meslekler için ek eğitim gerekebilir ve yüksek lisans veya doktora dereceleri için daha uzun süreler gerekebilir. Üniversite eğitimi, öğrencilere derinlemesine bir uzmanlık alanı sağlar ve kariyerlerine yönelik nitelikli bir eğitim sunar.

5. Diğer Eğitim Yolları

İngiltere'deki eğitim sistemi, geleneksel okul eğitiminin ötesinde çeşitli eğitim yollarını da içerir. Bunlar arasında meslek eğitimi, özel okullar, uzaktan eğitim ve mesleki eğitim programları bulunmaktadır. Her öğrenciye farklı ihtiyaçlarına ve hedeflerine uygun seçenekler sunulur.

Sonuç:

İngiltere'de eğitim, çocukların temel eğitimden üniversiteye kadar geniş bir yelpazede öğrenme fırsatlarına sahip olduğu bir sistemdir. İlköğretim altı yıl, ortaöğretim beş yıl ve üniversite eğitimi genellikle üç veya dört yıl sürer. Ancak, her öğrencinin eğitim süreci ve hedefleri farklı olduğundan, çeşitli eğitim yolları ve seçenekler sunulmaktadır.

benzerkonular_benzer_konular

Hakkımızda

• Enuygunfirmalar.com, kullanıcıların her türlü ürünün en uygun fiyatlarını bulmalarına yardımcı olan bir forum platformudur. Gönüllü üyelerimiz tarafından sağlanan bilgilerle alışveriş deneyiminizi geliştirmeyi hedefliyoruz. Ancak, burada sunulan bilgilerin doğruluğunu garanti edemeyiz. Kullanıcıların, alışveriş yaparken kendi araştırmalarını yapmaları önemlidir. En iyi fırsatları keşfedin, fakat kararlarınızı dikkatli bir şekilde verin!

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü