Iş Yerinde Ne Olarak Çalıştığımı Nasıl Öğrenebilirim ?

Dilara

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
1,220
0
0
Iş Yerinde Ne Olarak Çalıştığınızı Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Bir iş yerinde hangi pozisyonda çalıştığınızı anlamak, profesyonel gelişiminiz ve kariyer planlamanız açısından kritik bir adımdır. Bu bilgi, sadece iş yerindeki rolünüzü netleştirmekle kalmaz, aynı zamanda kariyer hedeflerinizi belirlemenize, becerilerinizi değerlendirmenize ve gelecekteki fırsatları değerlendirebilmenize yardımcı olur. İşte iş yerinde ne olarak çalıştığınızı öğrenmenin kapsamlı bir rehberi.

1. İş Tanımınızı İnceleyin

İş tanımı, bir pozisyonun gereksinimlerini, görevlerini ve sorumluluklarını detaylandıran bir belgedir. İş tanımınızı incelemek, hangi görevleri yerine getirdiğinizi ve hangi yeteneklere sahip olmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olabilir. İş tanımınızı bulmak için:

- İnsan Kaynakları Departmanına Başvurun: İnsan kaynakları departmanından iş tanımınızı talep edebilirsiniz. Çoğu şirket, çalışanlarının iş tanımlarını sağlayarak hangi rolde çalıştıklarını netleştirmelerine yardımcı olur.

- Şirketin İç Portalını Kontrol Edin: Çoğu şirketin çalışanlar için bir iç portalı veya veritabanı vardır. Bu platformlarda iş tanımları ve pozisyon bilgileri genellikle erişilebilir durumdadır.

- Önceki İş Sözleşmenizi Gözden Geçirin: İşe alım sürecinde imzaladığınız iş sözleşmesinde genellikle pozisyonunuzla ilgili detaylar bulunur. Bu sözleşmeyi gözden geçirerek, iş tanımınız hakkında bilgi edinebilirsiniz.

2. Yöneticinizle Görüşün

Yöneticiniz, iş yerindeki rolünüzün detayları hakkında en iyi bilgiye sahip kişidir. Onunla yapacağınız bir görüşme, pozisyonunuzun gereksinimlerini ve beklentilerini netleştirmenize yardımcı olabilir. Görüşme sırasında dikkate almanız gereken noktalar:

- Görevler ve Sorumluluklar: Günlük olarak hangi görevleri yerine getirdiğinizi ve hangi sorumluluklarınızın olduğunu öğrenin.

- Performans Kriterleri: İşinizin başarısını nasıl ölçtüğünüzü ve yöneticinizin beklentilerini öğrenin.

- Gelişim Fırsatları: Mevcut pozisyonunuzda nasıl gelişim gösterebileceğinizi ve kariyer hedeflerinizi nasıl ilerletebileceğinizi sorun.

3. İş Arkadaşlarınızla Konuşun

İş arkadaşlarınız, sizinle aynı departmanda veya benzer pozisyonlarda çalışıyor olabilir. Onların görüşleri, pozisyonunuz hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabilir. İş arkadaşlarınızla konuşurken:

- Pozisyonlar Arası Farklar: Diğer iş arkadaşlarınızın pozisyonları hakkında bilgi edinerek, kendi rolünüzü kıyaslayın.

- İş Akışı ve Sorumluluklar: Günlük iş akışınızı ve görevlerinizi anlamak için diğer çalışanlarla konuşun.

4. Şirketin Organizasyon Şemasını İnceleyin

Şirketlerin çoğu, iç organizasyon yapısını gösteren bir şemaya sahiptir. Bu şema, farklı departmanlar, pozisyonlar ve bu pozisyonların birbirleriyle nasıl ilişkilendiği hakkında bilgi verir. Organizasyon şemasını incelemek için:

- İç Portal veya Şirket Web Sitesi: Şirketinizin iç portalında veya web sitesinde organizasyon şeması olabilir. Bu belge, iş yerindeki farklı pozisyonların ve departmanların nasıl yapılandırıldığını gösterir.

- İnsan Kaynakları ile Görüşme: İnsan kaynakları departmanı organizasyon şeması hakkında bilgi sağlayabilir ve rolünüzün bu yapı içindeki yerini gösterebilir.

5. İş Performansınızı Değerlendirin

İş performansınız, pozisyonunuzun gereksinimlerini ve başarı kriterlerini anlamanıza yardımcı olabilir. Performans değerlendirmeleri ve geri bildirimler, hangi alanlarda güçlü olduğunuzu ve hangi becerilere sahip olmanız gerektiğini gösterir. İş performansınızı değerlendirmek için:

- Performans Değerlendirme Raporları: Çalışma süreniz boyunca aldığınız performans değerlendirme raporlarını inceleyin. Bu raporlar, hangi görevlerde başarılı olduğunuzu ve hangi alanlarda gelişim gösterdiğinizi belirtebilir.

- Geri Bildirimler: Yöneticinizden ve iş arkadaşlarınızdan aldığınız geri bildirimleri değerlendirin. Bu geri bildirimler, rolünüzü ve performansınızı nasıl iyileştirebileceğiniz hakkında ipuçları verebilir.

6. Eğitim ve Sertifikalarınızı Gözden Geçirin

Eğitim ve sertifikalarınız, hangi alanlarda yetkin olduğunuzu ve hangi becerilere sahip olduğunuzu gösterir. Eğitim geçmişinizi ve sahip olduğunuz sertifikaları gözden geçirmek, rolünüzün gereksinimlerini anlamanıza yardımcı olabilir. Bunu yapmak için:

- Eğitim ve Sertifika Belgeleri: Sahip olduğunuz eğitim ve sertifika belgelerini inceleyerek hangi konularda yetkin olduğunuzu belirleyin.

- Eğitim Programları: Katıldığınız eğitim programları ve seminerler, rolünüzün gerektirdiği bilgi ve becerileri öğrenmenize yardımcı olabilir.

7. Şirket İçindeki Kariyer Yolu ve Terfi Fırsatlarını Araştırın

Şirket içindeki kariyer yolu ve terfi fırsatları, pozisyonunuzun uzun vadeli gelişimini ve potansiyel değişiklikleri anlamanıza yardımcı olabilir. Şirketin terfi politikalarını ve kariyer gelişim fırsatlarını araştırmak için:

- Kariyer Gelişim Programları: Şirketinizde sunulan kariyer gelişim programlarını inceleyin ve hangi pozisyonlara terfi edebileceğinizi öğrenin.

- İnsan Kaynakları ile Görüşme: İnsan kaynakları departmanıyla görüşerek, şirketin kariyer geliştirme politikalarını ve terfi yollarını öğrenin.

Sonuç

İş yerindeki rolünüzü öğrenmek, profesyonel gelişiminiz ve kariyer planlamanız için temel bir adımdır. İş tanımınızı incelemek, yöneticinizle konuşmak, iş arkadaşlarınızla bilgi alışverişinde bulunmak, organizasyon şemasını gözden geçirmek, performansınızı değerlendirmek, eğitim ve sertifikalarınızı gözden geçirmek ve şirket içindeki kariyer yollarını araştırmak, bu sürecin önemli parçalarıdır. Bu yöntemleri kullanarak, iş yerindeki rolünüzü daha iyi anlayabilir ve kariyer hedeflerinize ulaşmak için gerekli adımları atabilirsiniz.

benzerkonular_benzer_konular

Hakkımızda

• Enuygunfirmalar.com, kullanıcıların her türlü ürünün en uygun fiyatlarını bulmalarına yardımcı olan bir forum platformudur. Gönüllü üyelerimiz tarafından sağlanan bilgilerle alışveriş deneyiminizi geliştirmeyi hedefliyoruz. Ancak, burada sunulan bilgilerin doğruluğunu garanti edemeyiz. Kullanıcıların, alışveriş yaparken kendi araştırmalarını yapmaları önemlidir. En iyi fırsatları keşfedin, fakat kararlarınızı dikkatli bir şekilde verin!

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü