Tez Araştırma Modeli Nedir ?

Seren

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
550
0
0
Tez Araştırma Modeli Nedir?

Tez araştırma modeli, bir araştırma projesinin nasıl yapılandırıldığını ve yürütüldüğünü belirleyen bir çerçevedir. Bu model, araştırmanın hedeflerini, yöntemlerini ve sonuçlarını tanımlar ve araştırmacının hangi adımları izleyeceğini belirler. Temelde, bir tez araştırma modeli, araştırma sorularını yanıtlamak ve hipotezleri test etmek için kullanılan bir plan veya stratejidir.

[1] Adım 1: Araştırma Sorusu ve Hipotezlerin Belirlenmesi

Her araştırma projesi, bir veya birden fazla araştırma sorusu etrafında şekillenir. Bu adımda, araştırmacı sorunun ne olduğunu tanımlar ve bu soruları yanıtlamak için gereken hipotezleri geliştirir.

[2] Adım 2: Literatür Taraması ve Teorik Çerçeve Oluşturma

Araştırmacı, mevcut literatürü inceleyerek araştırma sorununu daha iyi anlamaya çalışır ve teorik bir çerçeve oluşturur. Bu adım, mevcut bilgiyi anlamak ve araştırmanın bağlamını belirlemek için önemlidir.

[3] Adım 3: Araştırma Tasarımının Belirlenmesi

Bu adımda, araştırmacı, araştırma sorusunu ve hipotezleri test etmek için hangi yöntemlerin kullanılacağını belirler. Araştırma tasarımı, nicel, nitel veya karma yöntemlerden birini veya bir kombinasyonunu içerebilir.

[4] Adım 4: Veri Toplama ve Analiz

Araştırmacı, belirlenen yöntemleri kullanarak veri toplar ve analiz eder. Bu adım, araştırma sorularını yanıtlamak ve hipotezleri test etmek için kullanılan verilerin toplanması ve değerlendirilmesini içerir.

[5] Adım 5: Bulguların Yorumlanması ve Sonuçların Çıkarılması

Araştırmacı, analiz edilen verilere dayanarak bulguları yorumlar ve sonuçlara ulaşır. Bu adım, araştırmanın ana hedeflerine yanıt verir ve elde edilen bulguların anlamını açıklar.

[6] Adım 6: Raporlama ve Yayınlama

Son olarak, araştırmacı bulguları raporlar ve sonuçları ilgili akademik veya profesyonel topluluklarla paylaşır. Bu adım, araştırmanın sonuçlarının yayılmasını sağlar ve gelecekteki araştırmacılar için referans oluşturur.

Bu adımların her biri, bir tez araştırma modelinin temel bileşenlerini oluşturur ve araştırma sürecinin adımlarını belirler. Bu model, araştırmacılara bir rehberlik sağlar ve araştırma projelerinin düzenli ve sistematik bir şekilde yürütülmesini sağlar.

benzerkonular_benzer_konular

Hakkımızda

• Enuygunfirmalar.com, kullanıcıların her türlü ürünün en uygun fiyatlarını bulmalarına yardımcı olan bir forum platformudur. Gönüllü üyelerimiz tarafından sağlanan bilgilerle alışveriş deneyiminizi geliştirmeyi hedefliyoruz. Ancak, burada sunulan bilgilerin doğruluğunu garanti edemeyiz. Kullanıcıların, alışveriş yaparken kendi araştırmalarını yapmaları önemlidir. En iyi fırsatları keşfedin, fakat kararlarınızı dikkatli bir şekilde verin!

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü