Türkiyede Zorunlu Eğitim Ne Zaman Başladı ?

Sare

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
1,753
0
0
Türkiye'de Zorunlu Eğitim Ne Zaman Başladı?

Türkiye'de zorunlu eğitim tarihçesi oldukça köklü ve önemlidir. Bu yazıda, Türkiye'de zorunlu eğitimin başlangıcını ve gelişimini adım adım inceleyeceğiz.

1. Osmanlı Dönemi Öncesi Eğitim

Osmanlı İmparatorluğu'nda eğitim, medrese ve mektep gibi kurumlar aracılığıyla sağlanıyordu. Ancak bu eğitim, zorunlu ve yaygın değildi. Medrese eğitimi, genellikle dinî eğitimi kapsıyordu ve sınırlı bir öğrenci kitlesine hitap ediyordu.

2. Cumhuriyet Döneminde Eğitim Reformları

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuyla birlikte, eğitim alanında önemli reformlar gerçekleştirildi. 1924'te kabul edilen Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile eğitim, devletin kontrolüne alındı. Ancak zorunlu eğitim bu dönemde henüz uygulanmıyordu.

3. İlk Zorunlu Eğitim Adımları

Zorunlu eğitimin temelleri, 1926 yılında çıkarılan İlköğretim Kanunu ile atıldı. Bu kanunla, 7-14 yaş arası çocukların ilkokul eğitimini alması zorunlu hale getirildi. Ancak uygulamada bu hedefe tam anlamıyla ulaşılamadı.

4. Köy Enstitüleri Dönemi ve Eğitim Hareketi

1940'lı yıllarda Köy Enstitüleri'nin açılmasıyla birlikte, kırsal kesimde eğitimde önemli adımlar atıldı. Bu dönemde, köylerde zorunlu eğitim daha etkin bir şekilde uygulanmaya başlandı.

5. Modern Zorunlu Eğitim Sistemi

1961 Anayasası'nda yer alan hükümlerle birlikte, Türkiye'de zorunlu eğitim süresi 5 yıldan 8 yıla çıkarıldı. Bu sayede, ilkokul ve ortaokul eğitimi zorunlu hale getirildi ve yaygınlaştırıldı.

6. Günümüzde Zorunlu Eğitim

Bugün, Türkiye'de zorunlu eğitim süresi 12 yıla çıkarılmış durumda. İlkokuldan liseye kadar olan eğitim dönemi zorunlu olarak belirlenmiştir. Bu sayede, herkesin en azından bu düzeyde bir eğitim alma hakkı sağlanmış olmaktadır.

Türkiye'de zorunlu eğitim, köklü bir tarihe sahiptir ve zaman içinde önemli değişimler geçirmiştir. Bugün, modern eğitim sistemiyle ülkenin geleceği için önemli bir temel oluşturmaktadır.

benzerkonular_benzer_konular

Hakkımızda

• Enuygunfirmalar.com, kullanıcıların her türlü ürünün en uygun fiyatlarını bulmalarına yardımcı olan bir forum platformudur. Gönüllü üyelerimiz tarafından sağlanan bilgilerle alışveriş deneyiminizi geliştirmeyi hedefliyoruz. Ancak, burada sunulan bilgilerin doğruluğunu garanti edemeyiz. Kullanıcıların, alışveriş yaparken kendi araştırmalarını yapmaları önemlidir. En iyi fırsatları keşfedin, fakat kararlarınızı dikkatli bir şekilde verin!

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü